Nākotnes prognozes: Mūžīgais sasalums kūst un kusīs aizvien ātrāk

PAPILDINĀTS↓

Jaunais ANO Vides programmas (UNEP) ziņojums…

ANO prognozes par globālās sasilšanas apmēriem var izrādīties pārāk pieticīgas, jo mūžīgais sasalums jau sācis kust.

Globālo klimata pārmaiņu izraisīta mūžīgā sasaluma kušana var radīt apburto loku, ļaujot atmosfērā nonākt milzīgām siltumnīcefekta gāzu masām, kas tūkstošiem gadu bijušas ieslēgtas sasalušajā augsnē un purvos.

Mūžīgā sasaluma josla, kurā Zemes garozas augšējās daļas temperatūra daudzu gadu garumā nepaceļas virs nulles, aizņem gandrīz ceturto daļu sauszemes, aptverot milzīgas platības Sibīrijā, Aļaskā, Kanādā un Ziemeļu Ledus okeāna salās, kā arī daļu Ķīnas un Amerikas Savienoto Valstu.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Aktīvais slānis – pati virskārta līdz aptuveni divu metru dziļumam – vasarā atkūst un ziemā no jauna sasalst, bet dziļāk zeme ir sasalusi visu laiku, tūkstošiem gadu droši glabājot senas augu atliekas. Mūžīgajā sasalumā ieslēgti kopumā 1700 miljardi tonnu oglekļa jeb divreiz vairāk par pašreizējo oglekļa daudzumu Zemes atmosfērā.

Ja klimata sasilšanas rezultātā sāks atkust arī šis dziļākais slānis, atmosfērā nonāks milzīgs daudzums ogļskābās gāzes un metāna, kura atbrīvošanās izraisītu tālāku neatgriezenisku siltumnīcefekta pastiprināšanos. Glaciologi par šādu iespēju pirmo reizi brīdinājuši jau pirms aptuveni desmit gadiem, bet šobrīd tā jau rada nopietnas bažas.

Lēsts, ka līdz 2010.gadam gaisā ir nonācis 43 līdz 135 miljardi tonnu ogļskābās gāzes, bet nākamā gadsimta laikā nonāks pat 246-415 miljardi tonnu, un šis process varētu ilgt simtiem gadu. Siltumnīcefekta gāzu izmešu pieaugums draud līdz šā gadsimta beigām paaugstināt pasaules temperatūru par trim līdz pieciem grādiem pēc Celsija.

Paredzams, ka polārajos un augstkalnu rajonos vidējā gaisa temperatūra varētu celties aptuveni divreiz straujāk par vidējo pasaules rādītāju. Ja temperatūra visā pasaulē pieaugtu par trim grādiem, tad kalnos un arktiskajos apvidos – pat par sešiem grādiem, līdz ar to Zemes garozas virsējā kārta mūžīgā sasaluma joslā atkustu par 30 līdz 85%.

TVNET

P.S. Ja kāds piefiksēja, tad 2012 gads bija kārtējais daudzu klimatisko rekordu gads, un pat vel šobrīd Arktiskās jūras ledus pārklājums vel joprojām nav atjaunojies iepriekšējo gadu robežās.

Japan Aerospace Exploration Agency

PAPILDINĀTS↓

Ūdens līmenis pasaules jūrās ceļas par 60% straujāk, nekā bija prognozēts.  Trīs zinātnieku grupa konstatējusi, ka ūdens līmenis jūrās pašlaik ceļas par vidēji 3,2 milimetriem gadā, teikts žurnālā «Environmental Research Letters» publicētajā pētījumā.

Pētījuma rezultāti saskan ar plaši pārstāvētu viedokli, ka līdz gadsimta beigām ūdens līmenis jūrās pacelsies par apmēram vienu metru. Šāda ūdens līmeņa celšanās apdraud simtiem miljonu cilvēku pasaulē  kuru dzīvesvieta atrodas ne augstāk par vienu metru virs jūras līmeņa, un var novest pie kariem un citiem konfliktiem. Lielās piekrastes pilsētās kā Ņujorka tā var nodarīt tādus postījumus kā nesen piedzīvotais orkāns «Sendija».

TVNET

P.S. Paši dramatiskākie modeļi (Artic News) paredz Arktiskās jūras ledāju pilnīgu izkušanu 2015 gada vasarā un pēc tam prognozē “pašu jautrību” – strauju Grenlandes ledāju kušanu, pasaules temperatūras pieaugumu un daudz daudz ātrāku pasaules okeāna ūdens līmeņa celšanos.

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: