Zinātnieki radījuši trešās rokas ilūziju (Foto, Video)

Stokholmas zinātnieki nodemonstrējuši veidu, kā apmānīt cilvēka smadzenes, liekot tām domāt, ka ķermenim ir trīs rokas. Zinātnieki spējuši pārliecināt veselos brīvprātīgos, ka viņi sajūt vēl vienas rokas klātbūtni, proti sinhroniski ar mazu otiņu tika glāstīta gan cilvēka īstā roka, gan gumijas roka, kas tika novietota blakus.

«To, kas notiek, var saukt par smadzeņu konfliktu, attiecībā uz noteikšanu, kura roka ir īstā un kura nav,» norāda pētījuma autors Arvids Guterstams (Arvid Guterstam). Viņš atzīst, ka sākotnēji pētnieki sagaidījuši, ka smadzenes atpazīs cilvēka īsto roku. «Tomēr tas, ko mēs atklājām, bija tas, ka smadzenes atrisina radušos konfliktu, pieņemot visas rokas par savām, un pieliktā rokas protēze kļūst par papildus roku,» teic Guterstams.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Lai pārbaudītu, vai protezētā roka patiesi kļuvusi par cilvēka iedomāto trešo roku, pētnieki draudējuši to savainot ar nazi. Rezultātā cilvēka plauksta, neskatoties uz to, vai nazis tika vērsts uz protezēto vai īsto roku, atbildot uz šāda veida provokāciju, svīda. Šāda reakcija apliecina, ka pacientam draudi pret protezēto roku rada tādu pašu stresa situāciju, ka tā, ja nazis vērsts pret īsto roku.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Pētnieki uzskata, ka nākotnē šis pētījums varētu palīdzēt paralizētajiem pacientiem izmantot protēzes, kuras tiks sajustas, kā paša ķermenis. Turklāt tiek pieļauts arī tas, ka cilvēki, kam ir fiziski smags darbs, piemēram, kā ugunsdzēsējiem, varētu glābšanas operācijas laikā izmantot vienu papildu roku.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Ārpusķermeņa ilūzijas eksperiments

Ziņu avots: Baltic News Network, Science Daily, Karolinska Institutet, New Scientist TV

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: