Antarktikas ledāja mīkla

Antarktikas ledājs  kūst 10 reizes ātrāk kā pirms 600 gadiem. Pie tādiem secinājumiem nonākuši Austrālijas un Lielbritānijas zinātnieki. Zinātnieki veica 364 metrus dziļu urbumu. Iegūtos ledus paraugus analizēja un ar speciālām metodēm noteica ledāja kušanas ātrumu.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2013/03/video.jpg

Iepriekšējā ledāja kušana tika novērota pirms 600 gadiem, pēc tam sekoja ilgstošs temperatūras stabilitātes periods, bet pēdējos 50 gados ledāji sāka kust ar satraucošu ātrumu.

Jau tika ziņots ka, Antarktikas rietumu daļā ledājs kūst 2 reizes ātrāk nekā tika uzskatīts iepriekš un tas var paātrināt pasaules okeāna līmeņa pacelšanos. Vidējā gaisa temperatūra Byrd pētniecības stacijā Antarktikā, pēdējo 50 gadu laikā pieaugusi par 2,4 grādiem.

…bet paliek viena mīkla. Kādēļ Antarktikas ledus “cepures” platība turpina pieaugt, neskatoties uz Antarktīdas ledāja strauju kušanu? 

Atbilde kā izrādās ir vienkārša. Kūstot Antarktikas ledājam, aukstais ūdens nonāk okeānā veidojot saldūdens slāni piekrastes rajonos. Tā temperatūra ir ap 0°C un pie zemas gaisa temperatūras tas ātri pārvēršas ledū.

Meteovesti.ruCryosphere Today

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: