Tikai 1,5 grādi

ice_melting_2Droši vien daudzi, kas interesējas par globālo sasilšanu un tās iespējamām sekām, atceras versiju par to, ka mums liktenīga varētu būt vidējās globālās temperatūras paaugstināšanās par 5 grādiem. Tomēr ir pētījumi, kas liecina, – lielas problēmas var sākties daudz, daudz ātrāk.

Lūzuma moments Zemes klimatā var iestāties, kad vairumā ziemeļu puslodes reģionu sāksies mūžīgā sasaluma kušana, un tas var  notikt, kad temperatūra, salīdzinot ar XIX gs beigu vidējiem rādītājiem palielināsies par 1,5 grādiem. Par to liecina stalaktītu un stalagmītu pētījumi alās netālu no mūžīgā sasaluma “līnijas” Sibīrijā.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

ice_melting_1Saskaņā ar pētījumiem, ko veikusi starptautiska zinātnieku grupa (Lielbritānija, Krievija, Mongolija, Šveice) pētījumiem Antona Vaksa (Oksfordas universitāte), pirms 400 000 gadiem uz Zemes bija īpaši silts klimats, kad vidējā globālā temperatūra bija tikai 1,5 grādus augstāka par t.s. “pirmsindustriālo līmeni”. Ar to izrādījies pietiekami, lai sāktos mūžīgā sasaluma atkušana.

Mūžīgais sasalums aptver 24% no Ziemeļu puslodes sauszemes, tāpēc tā ievērojama kušana Sibīrijā, Skandināvijas valstīs, Grenlandē, Kanādā un Aļaskā izraisīs vairāku gigatonnu siltumnīcas gāzu nonākšanu atmosfērā, kas papildus veicinās tālāku temperatūras pieaugšanu.

Pētījumu rezultāti publicēti žurnālā SCIENCE (Marine Isotopic Stage 11).

Tai pat laikā daudzi citi zinātnieki uzskata bažas par globālo sasilšanu pārspīlētas, norādot, ka gāzu izdalīšanās procesi no mūžīgā sasaluma zonas ir ārkārtīgi lēni.

4 Responses to Tikai 1,5 grādi

 1. Iespējams ka tik ilgi pat nebūs jāgaida…

  Pēc dažu zinātnieku domām “neatgriezeniskais moments” gaidāms ap 2015-2017 gadu. Uz to laiku Ziemeļu ledus okeāns vasarās pilnībā izkusīs un tas radīs neatgriezenisku efektu, dēļ kā strauji sāks kust Grenlandes ledājs un mūžīgais sasalums Krievijas ziemeļos, kuri atkal savukārt izdalīs atmosfērā lielu daudzumu metāna gāzes, kura atkal savukārt pastiprinās siltumnīcas efektu. Iestāsies neatgriezeniskais cikls kurš beigsies tikai tad kad izkusīs visi ledāji.

  Patraucēt šim procesam var pazemināta Saules aktivitāte (uz to pusi jau velk) vai arī milzīgs vulkāna izvirdums kurš izsviestu Zemes atmosfērā lielu daudzumu pelnu.

  Vairāk par šīm teorijām var palasīt blogā Arctic News

  Bet vai viņiem ir taisnība, to mēs jau redzēsim tuvākajos gados

 2. Luīze says:

  Nabaga lācītis 😦 sēž un gaida saules aktivitātes mazināšanos vai to lielo vulkāna izvirdumu

 3. neredzams says:

  Šis lācis izskatās gan pavisam bēdīgs, bet par sasilšanu…. Es uzskatu ka tas ir zemes kā planētas kaut kāds cikls, kas iet uz apli.

  • Cikls, protams, ir. Konkrētajā situācijā vislielākā nelaime ir tā, ka mēs: 1) ar savu darbību darām visu iespējamo, lai šis cikla posms realizētos ātrāk 2) iznīcinām ekosistēmas, kuru loma ir nolīdzināt, padarīt “maigākus” visus klimata maiņas procesus (apmēram kā kondensators izlīdzina strāvas asas svārstības).

%d bloggers like this: