Vai beidzot izgudrots nākotnes dzinējs?

Droši vien visi, kas lasījuši fantastiskos stāstus un romānus vai skatījušies līdzīga satura filmas, zina, ka 90% visu sižetu autori paredz jauna tipa dzinējus nākotnē, kas darbosies pēc pilnīgi jauniem principiem (antigravitācija, piemēram), atšķirībā no reaktīvajiem vai iekšdedzes dzinējiem.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Iespējams, ka fantastu pareģojumi sākuši piepildīties, jo nesen Ķīnas zinātnieki nākuši klajā ar paziņojumu par konceptuāli jauna dzinēja izgudrošanu un sekmīgu izmēģināšanu.

Jaunā dzinēja nofuture_carssaukums ir “EmDrive” un to paredzēts izmantot kosmisko lidojumu tehnoloģijās, kā arī “piezemētākiem” projektiem, piemēram, lidojošo automobiļu radīšanā.”EmDrive” būtība ir vienkārša. Tas ir slēgts, konisks konteiners, kas mikroviļņu iedarbības rezultātā rezonē un rada vilkmes spēku paplašinājuma (“sprauslas”) virzienā. Nav vajadzīga kaut kādu produktu sadedzināšana, dzinējam nav arī nekādu kustīgu detaļu, un tas padara “EmDrive” par ārkārtīgi lētu un vienkāršu ražošanā.

Pirmais “EmDrive” principa izgudrotājs ir britu inženieris Rodžers Šaivers, kas savulaik tika izsmiets par pseidozinātnisku blēņošanos,  bet tagad laikam gan smējējiem nāksies “kost pirkstos”, jo ķīnieši acīmredzot ir progresīvāk domājoši ļaudis, un smiešanās vietā ķērušies pie izgudrojuma pilnveidošanas. Un iespējams, ka “pseidozinātniskās blēņas” izrādīsies par jaunu lēcienu tehnoloģijās. Pagaidām gan dzinēja jauda ir neliela un pietiekoša vien dzinējiem, kas darbojas kosmosa telpā, bet tas ir pietiekams pierādījums, ka pirmais solis ir veiksmīgs.

Pats Šaivers uzskata, ka “EmDrive” jaudu būs iespējams palielināt vairākkārtīgi, pat tiktāl, lai varētu īstenot kosmosa kuģu pacelšanos un nogādāšanu orbītā. Nemaz jau nerunājot par izmantošanu ikdienas satiksmē… Faktiski tas būs kaut kas līdzīgs “antigravitācijai”. Iedomājieties kompaktu lidaparātu, kam nav vajadzīga ne degviela, ne smagi dzinēji, kas lido bez trokšņa un spēj “levitēt” gaisā. Un to visu zinātnieki sola nevis kaut kad, neparedzami tālā nākotnē, bet jau visai drīz. Rodžers Šaivers pirmo kompakto dzinēja prototipu, izmantojot supervadītāju tehnoloģijas, plāno izgatavot jau 2016.gadā.

4 Responses to Vai beidzot izgudrots nākotnes dzinējs?

 1. martinezzzz says:
 2. Luīze says:

  Tagad es zinu kādu mašīnu pirkšu Em Drive ,2016 gads jau tepat vien ir! Nez kādas tiesības būs derīgas. Nemaz jau nav utopiski,tāpat kā internets – tagad ir visiem .

  • Jā, domāju, ka pārāk ilgi jāgaida nebūs, ja reiz princips ir atklāts, tad viss notiks. Atceros pirmos mobilos telefonus pirms 20 gadiem – tādas auto akumulatora izmēra kastes ar klausulēm… Vienīgā vieta Vecrīgā, kur bija zona, bija Doma laukums, tad visi biznesmeņi ar tām savām kastēm tur tusēja, pašā laukuma vidū un izskatījās varen svarīgi 🙂

 3. Luīze says:

  NU ļoti spēcīga filma http://www.draugiem.lv/martinezzzz/gallery/?pid=291027935 .
  Iesaku noskatīties,kuri nav redzējuši.

%d bloggers like this: