NASA Kepler atrod Zemes izmēra planētu kandidātes dzīvībai labvēlīgajā zonā (Video)

Šī lapa vairs nav pieejama.

Vai Piena Ceļa galaktikā atrodas vēl kādas planētas, kuras pēc izmēriem līdzinās Zemei? Vai šādas planētas ir liels retums, vai tomēr bieži sastopamas? NASA Keplera teleskopa iegūtie dati atklāj pavisam fantastisku ainu. “Mēs no 0 esam pakāpušiem līdz 68 Zemes izmēru planētu kandidātēm un no 0 līdz 54 kandidātēm dzīvībai labvēlīgajā zonā, kur uz planētas virsmas var pastāvēt šķidrs ūdens. Dažām no kandidātēm pat varētu būt pavadoņi, uz kuru virsmas varētu eksistēt šķidrs ūdens,” teica Viljams Boruckis no NASA. “Piecas no kandidātēm ir Zemes izmēra planētas, kuras riņķo ap zvaigzni dzīvībai labvēlīgajā zonā.”

Šī lapa vairs nav pieejama.

Planētu kandidātes tiks rūpīgi analizētas, lai apstiprinātu, ka tās tiešām ir planētas. “Mēs esam atklājuši vairāk nekā 1200 planētu kandidātes, tas ir vairāk nekā līdz šim ir atklāts kopumā,” piebilda Boruckis. “Tagad tās ir tikai kandidātes, bet lielākā daļa, es esmu pārliecināts, tiks apstiprinātas planētu statusā tuvāko mēnešu un gadu laikā.”

Keplera misijas ietvaros atklātas 1235 planētu kandidātes. 68 no tām pēc izmēriem atgādina Zemi, 288 ir super-zemes, 662 līdzinās Neptūnam, 165 planētas ir Jupitera lielumā, bet 19 ir lielākas par Jupiteru No 54 planētām, kuras riņķo dzīvībai labvēlīgajā zonā, piecas pēc izmēriem ir tuvas Zemei. Atlikušās 49 ir gan tik lielas kā Jupiters vai pat vēl lielākas, gan arī atbilst apzīmējumam super-Zeme.

Rezultāti iegūti, analizējot no 2009. gada 12. maija līdz 17. septembrim veikto novērojumu datus. Keplera teleskopa redzeslaukā atrodas vairāk kā 156 000 zvaigžņu. “Fakts, ka tik nelielā debesu apgabalā esam atraduši tik daudz planētu kandidātes, liek domāt, ka mūsu galaktikā ir neskaitāms daudzums planētu, kuras riņķo ap Saulei līdzīgām zvaigznēm,” teica Boruckis. “Keplers var atklāt tikai nelielu daļu šo planētu, jo pārējo orbītas nav novietotas pareizi. Ja ņem vērā šo faktoru, tad mūsu rezultāti liecina, ka ap Saulei līdzīgām zvaigznēm riņķo miljoniem planētu.”

“Keplera primārā misija ir pusceļā līdz finišam,” pastāstīja Keplera projekta vadītājs Rodžers Hanters. 170 no kandidātsistēmām varētu būt tādas, kurās ir vairākas planētas. Ir zināms, ka Kepler-11 sistēmā ir vismaz 6 planētas. “Ne mazāk fantastisks atklājums ir apstiprināto planētu struktūras dažādību. Dažu blīvums atgādina celtniecības putas, bet dažas ir blīvākas nekā dzelzs. Zemes blīvums ir kaut kur pa vidu,” piebilda Hanters. “Keplera atklājumi palīdzēs nospraust kursu nākamajām citplanētu misijām.”

Keplers meklē planētas, analizējot zvaigznes spožuma izmaiņas, kuras rodas planētai šķērsojot zvaigznes disku. Tā kā ap Saulei līdzīgām zvaigznēm tranzīts dzīvībai labvēlīgajā zonā novērojams aptuveni reizi gadā, un planētas statusa apstiprināšanai nepieciešami trīs tranzīti, tas nozīmē, ka Zemes izmēra planētu, kuras atrodas dzīvībai labvēlīgajā zonā, apstiprināšana būs iespējama tikai pēc trim gadiem.

Turpmākie kandidātu novērojumi tiks veikti ar teleskopiem uz Zemes, kā arī ar Spitzer kosmosa teleskopu. Apgabals, kura izpēti veic Keplera teleskops, atrodas Gulbja un Liras zvaigznājos. Tas vislabāk aplūkojams laika posmā no pavasara līdz rudens sākumam. Keplera teleskops turpinās veikt novērojumus vismaz līdz 2012. gada novembrim, meklējot Zemes izmēra planētas un jo īpaši tās, kuras atrodas dzīvībai labvēlīgajā zonā.

Boruckis paredz, ka nākotnē tiks veidotas misijas, kuras spēs analizēt Zemes izmēra planētu atmosfēras sastāvu un noteikt, vai tas ir savietojams ar dzīvības eksistenci. Šo misiju izstrāde ir atkarīga no tā, vai Zemei līdzīgas planētas dzīvībai labvēlīgajā zonā ir bieži sastopamas vai nē.

Keplera misijas komanda ir apstiprinājusi 15 planētas, starp kurām ir arī līdz šim mazākā zināmā citplanēta – Kepler 10b. “Vienas paaudzes ietvaros ir mainījis mūsu uzskats par citplanētām kā zinātniskās fantastikas objektiem uz reālām planētām,” teica NASA vadītājs Čarlzs Boldens. “Šie atklājumi parāda NASA zinātnisko misiju nozīmību, kas nepārtraukti uzlabo mūsu izpratni par mūsu vietu kosmosā.”

Ziņu avots: StarSpace, NASA, ITN News

Komentēšana ir slēgta.