Kāpēc pie mums ir tādi laika apstākļi

20130328_melting-arctic20iceKarstuma anomālijas vasarā, aukstuma no sniega rekordi ziemā, – nu jau drīz šīs lietas kļūs mums ierastas. Kāpēc tā? Kāds ir iemesls tam, ka pie mums ir tādi laika apstākļi? Vienkāršota atbilde – globālās klimata izmaiņas. Bet, ja precīzāk? Izrādās – mēs esam ļoti cieši saistīti ar ledājiem Arktikā. Par šo tēmu sprieda zinātniskajā konferencē, kas otrdien notika ASV/
“Arktisko ledāju platības samazināšanās ir vistiešākajā veidā saistīta gan ar spēcīgiem sniegputeņiem mērenajos platuma grādos ziemas sezonā, gan ar anomālu karstumu vasarās,” – laikraksts Los Angeles Times citē Viskonsinas universitātes Nelsona Ekoloģisko pētījumu institūta vecāko zinātnisko līdzstrādnieku Stīvenu Vavrusu (Stephen Vavrus).

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

arctic_minimum_sea_ice_area_cryosphere_today_9_2012Zinātnieks izskaidroja, ka aukstais arktiskais gaiss un mēreno joslu plašos rajonos sasilušā gaisa masas veidoja atmosfēras spiedienu starpību. Gaisa masas tiecās plūst no rietumiem uz austrumiem, radot spēcīgu vēju un iekustinot okeāna straumes.
“Tieši šobrīd mēs vērojam Arktikas pāreju uz jaunu stāvokli,” paziņoja ASV Jūras kara flotē strādājošais zinātnieks Deivids Titlejs (David Titley). Viņš atgādināja, ka process kļūst aizvien straujāks, un jau līdz 202o.gadam Arktika var pilnībā atbrīvoties no ledus.
Gan Arktika, gan Antarktika darbojas kā gigantiski kondicionieri, – jebkuras laika apstākļu anomālijas salīdzinoši ātri pārvietojās un tika “izlīdzinātas”, pateicoties polāro gaisa masu veidotajām atmosfēras un okeānu straumēm.
Taču pēdējo gadu laikā, strauji kūstot ledum, polārajos un tiem tuvajos apgabalos gaisa temperatūra paaugstinās un dabiskais laika apstākļu  mehānisms uz planētas sāk apstāties. Tā rezultātā radušās neizbēgamas anomālijas – karstums, lietusgāzes, sals, sniegputeņi –  “iestrēgst” vienā planētas rajonā aizvien ilgāk
Ideāls piemērs tam ir ieilgusī ziema ziemeļu puslodē šogad.

4 Responses to Kāpēc pie mums ir tādi laika apstākļi

 1. Mulkari says:

  Pret karstumu vasarās man nav nekādu iebildumu, jo ja vasaras temperatūra ir normas robežās tad reāli vasaras praktiski nav.

 2. neredzams says:

  Es īstenībā būtu ar mieru lai ziema un vasara mums tikai ir.
  Piemēram ziema no Novembra līdz marta beigām. Un atlikušos mēnešu ir vidēji +15 un uz augšu
  un no Novembra līdz Martam ir vidēji -5
  Utopija es zinu 🙂

 3. Atbalsojums: “Krievu ziema” Vācijā | Citāda Pasaule

 4. Kall says:

  Eu. Latvietis mīl arī īstu pavasari un bagātu rudeni 🙂
  Ir citas zemes, kur tā arī ir, ka karsta vasara un gara ziema, bet tur ir arī citas problēmas. Manuprāt, Latvija ģeogrāfiski ir pasakaina vieta, ļoti harmoniska. Vismaz līdz šim ;..

%d bloggers like this: