Milzu gliemji iebrūk Austrālijā

gliemisMūsdienās nu jau gandrīz ikviens skolnieks zina, ka jebkurai augu vai dzīvnieku sugai dabā ir paliekoša vieta, un ikvienai ekosistēmai ir sava noteikta loma uz planētas. Tomēr ir gadījumi, kad cilvēka darbības rezultātā kādā ekosistēmā ieceļo “svešie” – tā saucamās invazīvās sugas. Ja tās veiksmīgi pielāgojas esošajā sistēmā un neizspiež no tās pārējos dzīvos organismus, tad uztraukumam nav pamata. Šāds “pozitīvais” piemērs ir jūras zīles, kas ar kuģu balasta ūdeņiem ieceļojuši arī mūsu jūrā un ikdienā redzamas lielā daudzumā pie krastā izmestajām aļģēm. Cita lieta – ja invazīvā suga rijīgi metas virsū vietējām augu un dzīvnieku populācijām un sāk tās iznīcināt. Tad laiks iejaukties cilvēkam.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Šoreiz ziņas pienākušas no Austrālijas, kur ieceļojuši milzu Āfrikas gliemji. Dažu eksemplāru čaulu lielums pat sasniedz beisbola bumbas apkārtmēru, ķermeņa garums – 30 cm, bet svars – pat līdz 1 kg! Paši par sevi šie eksemplāri ir interesanti, taču diemžēl bīstami videi un īpaši jau lauksaimnniecībai. Molusks ir ļoti ēdelīgs un savu pusdienu ēdienkarti veido no vairāk kā 500 dažādu lauksaimniecības kultūru sugu. Ja nekā cita tuvumā nav, labprāt notiesā arī savus vietējos sugas radiniekus.
Milzu gliemji ir neparasti vaislīgi, gadā spēj izdēt vairāk kā 1200 olas, turklāt tiem Austrālijā nav dabisko ienaidnieku, kas spētu viņu skaitu samazināt. Tāpēc cilvēki ir pieteikuši gliemjiem karu, kļūstot par to “dabiskajiem ienaidniekiem”, un cenšas atrast un iznīcināt iebrucējus.

One Response to Milzu gliemji iebrūk Austrālijā

  1. Luīze says:

    Latvijā arī ir ierāpojuši milzu plēsonīge 🙂 Tīģergliemeži ,apmēram tikpat lieli kā video,bet bez mājas uz muguras. Apēd pilnīgi visu,kas trāpās ceļā augus,čības ,dārza lāpstu……

%d bloggers like this: