Čeļabinskas meteorīts un “viņa draugi”

Space_Asteroids_010517_Aizvien biežāk ne tikai parastu interesentu vidū, bet arī starp zinātniekiem izskan viedoklis, ka 15.februāra Čeļabinskas meteorīts bijis nevis vientuļš “kosmosa klejotājs”, bet gan atlidojis pie mums kopā ar veselu “draugu kompāniju”. Par to liecina februārī un martā novērotie meteorītu krišanas gadījumi.

Laika posmā no 11. līdz 18.februārim satraukti ziņojumi pienāca no visas pasaules. Kulminācija, protams, bija bolīda skaļā piezemēšanās virs Čeļabinskas.

Vienlaikus ar daudzo meteorītu novērojumiem  pie debesīm parādījās arī sudrabainie mākoņi. To apstiprināja gan novērojumi no Zemes, gan no satelītiem.

Šobrīd zināmā notikumu hronoloģija:

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

11.februāris. Apmēram 19.40 Krievijas Federācijas teritorijā, netālu no Kumertau ciema Baškortostānā pēc medijos izskanējušām ziņām nokritis meteorīts.

13.februārī milzīgu izmēru ugunīga lode tika novērota daudzviet Beļģijā, Šveicē, Ziemeļitālijā, Holandē, Vācijā. Parādība bijusi redzama apmēram 10 – 20 sekundes. Pēc aculieciniekus stāstītā lidojuma laikā bolīds divas reizes sadalījies. Šajā gadījumā nav izslēgts, ka cilvēki redzējuši krītam Krievijas nesējraķetes elementa krišanu – 2013.gada 11.februārī no Baikonuras kosmodroma startēja kravas kuģis Progress.

14.februārī debesīs virs Japānas redzēta un nofilmēta eksplodējoša ugunīga lode.

15.februārī virs Krievijas eksplodē un nokrīt Čeļabinskas bolīds. Tajā pašā dienā, tuvāk vakaram, Kubas iedzīvotāji Sjenfuego provincē redzējuši ugunīgas lodes lidojumu un eksploziju virs pilsētas.

16.februārī apmēram 12.45 pēc vietējā laika bolīds redzēts ASV, – aculiecinieki apgalvo, ka tas šķērsojis debess jumu virs Sanfrancisko. Tajā pašā dienā ziņo par meteoru virs Meltonas Austrālijā.

17.februārī kāds aculiecinieks internetā ziņo, ka “Spīdošs sarkans punkts ātri pārvietojas pa debesīm virs Mančesteras Lielbritānijā apmēram 16.00 pēcpusdienā”. Savukārt no Klusā okeāna reģiona, Austrumtimoras pienāk paziņojums par spožu gaismu debesīs.

18.februārī spīdošo lodi, kas atgādinājusi meteorītu, redzējuši vairāki cilvēki Majami Deidas un Brouardas (ASV) apkaimē. Breds Grinbergs, Majami iedzīvotājs, savā Twitter kontā ap plkst. 18.30 raksta: “Skatoties uz Meksikas līci, es redzēju krītošu objektu, tas bija spīdošs un kustējās ātri, taču ne tik ātri kā “krītošā zvaigzne””.

Tai pašā vakarā no Austrālijas pienākuši līdzīgi ziņojumi.

20.februārī arī Latvijā ziņo par krītoša meteorīta novērojumiem.

Pēc tam novērojumu skaits samazinājies.

meteoriti_karte

Februāra vidū novērotie meteorītu krišanas gadījumi. KOSMOPOISK

4.martā no vairākiem Maskavas apgabala rajoniem pienāca ziņas, ka tur redzēts nokrītam kāds ķermenis no kosmosa. Aculiecinieki no Zeļenogradas, Čehovas un Možaiskas rajoniem zvanījuši uz medijiem un stāstījuši par kādu krītošu ķermeni, kas atstājis aiz sevis zilganu gaismu.

2.martā meteorīts redzēs virs Polijas, bet 8.martā 1.58 naktī meteorīts nokritis Rīgas jūras līcī, pārdesmit kilometrus no Mērsraga.

8.martā kosmosa ciemiņš nokritis Gelendžikā (Kaukāza reģions), kāda vietējā iedzīvotāja pagalmā. Kritiena laikā bijusi dzirdama skaļam paukšķim līdzīga skaņa, ko dzirdējuši arī apkārtējo māju iedzīvotāji. Pēc kritiena dārzā palikusi bedrīte 60 x 20 cm, taču nav ziņu par to, vai atrasts nokritušais meteorīts.

Kaut arī astronomi vēl nav snieguši oficiālu komentāru visiem šiem gadījumiem, tomēr aizvien ticamāka šķiet versija, ka mūsu planēta savā ceļā saskārusies ar t.s. meteorītu mākoni, iespējams, to šķērsojusi (vai arī kādu laiku lidojusi kopā ar to). Cerams, ka mācītie vīri visā drīzumā mūs par šo jautājumu apgaismos.

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: