Kāpēc kavējas pavasaris?

aukstums_martaMeteorologi fiksējuši atmosfēras anomāliju, kas izskaidro pavasarim neraksturīgi zemās temperatūras, kas jau jūtamas Krievijā un drīz vien sasniegs arī mūs.
Kā redzams kartē, sarkani iekrāsotās zonas norāda uz zemas temperatūras gaisa masām. Parasti ziemas beigās auksto gaisa masu centrs izvietots virs ziemeļpola, bet robeža ir virs Krievijas vidējiem platuma grādiem, Grenlandes un Kanādas. Taču redzams, ka šobrīd izveidojusies liela nobīde, praktiski viss ziemeļu puslodes aukstais gaiss koncentrējies virs Krievijas. Vislielākā anomālija vērojama Sibīrijas ziemeļos, bet arktiskā gaisa atsevišķi atzari skar Eiropas austrumus un Jakutiju.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

aukstums_marta_2

Vidējo temperatūru karte laikam līdz 15.martam. Tātad apmēram 10 dienas pavasari vēl īpaši nejutīsim.

Komi republikā sals vēl aizvien sasniedz -40 C, Taimirā -46 C, Jakutijā -56 C. Centrālajā Krievijā jau trešo diennakti tiek sasniegti aukstuma rekordi (-30 C un zemāk). Pat nav ko domāt par pavasarīgu laiku, visas apkures sistēmas turpina darboties ar pilnu jaudu.
Lai sasniegtu šādus aukstuma rekordus martā, ar polāro gaisu vien nepietiek. Papildus (iespējams – galvenais) faktors ir aukstums no troposfēras – atmosfēras augšējiem slāņiem.
Līdzīgi troposfēras virpuļi ar siltāku gaisu aizpildās ļoti lēnām, arī atrašanās vietu tie nemaina. Tāpēc klimatiskā situācija šādos gadījumos mēdz būt stabila ilgākā laika posmā. Tāpēc uz pavasari pagaidām nav ko cerēt. Labākajā gadījumā iespējamas dažas siltākas dienas, bet kopumā tuvākajās 10 dienās valdīs janvārim raksturīgs aukstums.
Kas attiecas uz Latviju, -30 C gan nesagaidīsim, bet republikas austrumu rajonos jau tuvākajās naktīs gaisa temperatūra pazemināsies līdz -18 C. Prognozē, ka atkal aizsals Rīgas jūras līcis. Dienās, protams, jutīsim pavasara saulītes siltumu, taču īsta atkušņa pagaidām nebūs. Kā parasti siltāks būs Kurzemes rietumu piekrastes šaurā joslā.

Ir arī pesimistiskākas prognozes par sniega un aukstuma saglabāšanos līdz pat mēneša beigām. Taču šādas ilgtermiņa prognozes nereti mēdz visai kardināli mainīties.

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: