Ķīna: Tas nebija vienkārši smogs (Video)
19/02/2013
Ķīnas zinātņu akadēmija ziņo, ka smogs kas janvārī smacēja Pekinu bijis daudz toksiskāks nekā sākumā novērtēts. Smogs bijis piesātināts ar lielu daudzumu toksiskām organiskām daļiņām kuras sauc par fotooksidantiem. Tas nozīmē ka gaiss Ķīnas galvaspilsētā ir daudz bīstamāks dzīvībai, nekā tika uzskatīts agrāk.
Pie tam, tāds smoga mākonis var pārvarēt tūkstošiem kilometru attālumus. Nesen no Japānas tika ziņots, ka smoga mākoni no Pekinas vējš esot atnesis pat līdz Tokijai.
Pirmo reizi tāds fotoķīmisks smogs tika konstatēts Losandželosā 1944 gadā, tad šī parādības rezultātā gāja bojā ap 800 cilvēku.
Fotooksidanti ir veselībai īpaši kaitīgu, ātri reaģējošu gāzu maisījums, kuras veidojas saules iedarbībā uz antropogēnām emisijām (it īpaši uz slāpekļa oksīda savienojumiem un ogļūdeņradi no izplūdes gāzēm). Pie tam ozons ir svarīgākais šīs fotoķīmiskās reakcijas produkts. Fotooksidanti var izsaukt vēzi.