Uz Merkura, kas atrodas vistuvāk Saulei, atrasts ūdens (Video)

https://i0.wp.com/bnn.lv/wp-content/gallery/merkurs/water-ice-deposits-mercury.jpgPēc vairākus gadu desmitus ilgušām aizdomām, Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) zonde beidzot atradusi plašus ūdens ledus krājumus uz planētas, kas atrodas vistuvāk Saulei.

Temperatūra uz Merkura var sasniegt pat 427 grādus pēc Celsija, bet ap tā ziemeļpolu, kur Saules stari netiek klāt, NASA zonde Messenger atradusi sasaluša ūdens un, iespējams, organisku vielu sajaukumu, raksta Space.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Atklājums ir tik interesants, ka NASA nolēmusi tuvāko mēnešu laikā, kad to atļaus Saules staru leņķis, novirzīt Messenger tuvāk sasalušajai zonai, lai iegūtu labākus attēlus.

2014. un 2015.gadā Messenger sāks aptrūkties degviela, kā rezultātā zondi sāks pievilkt Merkura gravitācijas spēks un tā sāks riņķot tuvāk planētai. Tad zinātniekiem būs iespēja vēl labāk aplūkot tur esošo ledu un noskaidrot tā aptuvenos apjomus.4

https://i0.wp.com/i.imm.io/NvH7.jpeg

Zinātnieki pieļauj, ka ledus varētu būt arī Merkura dienvidpolā, bet Messenger orbīta līdz šim nav ļāvusi veikt mērījumus šajā reģionā.

Jāatzīmē, ka spekulācijas par iespējamu ūdens ledus esamību uz Merkura ilgušas jau vairāk nekā 20 gadus.

1991.gadā astronomi no Zemes raidīja uz Merkuru radaru signālus, un saņemtie rezultāti liecināja, ka abos planētas polos varētu būt ledus. 1999.gadā šīs aizdomas pastiprinājās, izmantojot jaudīgākas tehnoloģijas. Radaru attēlos bija redzamas baltas zonas, ko zinātnieki uzskatīja par ledu.

Tikai 2011.gada martā pēc diviem neveiksmīgiem mēģinājumiem Merkura orbītā nonāca NASA zonde Messenger. Tad zinātniekiem bija nepieciešams tikai notēmēt zondes instrumentus uz pareizajiem punktiem, sameklēt baltās krāsas plankumus un izmērīt to sastāvu un temperatūru.

Messenger neitronu spektrometrs uzrādījis ūdeņraža klātbūtni, kas ir viena no galvenajām ūdens sastāvdaļām. Turklāt temperatūras mērījumi liecina, ka ledus ir sajaucies ar tumšām, gaistošām vielām, kuru klātbūtne raksturīga vietām, kur spēj pastāvēt dzīvība.

https://i0.wp.com/ut-images.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2012/11/Lawrence_3_sm.jpg

Pašlaik zinātnieki cenšas noskaidrot, vai tā nav kļūda un viņi uz Merkura tiešām atraduši organiskas vielas. Pagaidām pētnieki uzskata, ka uz Merkura esošais ledus ir klāts ar aptuveni 10 centimetrus biezu «termoizolējošu materiālu».

Lai noskaidrotu, kas tas ir par materiālu, nepieciešami padziļināti pētījumi, taču zinātnieki pieļauj, ka tā sastāvā varētu būt tādas organiskas vielas kā, piemēram, aminoskābes.

BNN.lvПервый каналuniversetoday.com

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: