Arktisko ledāju pārklājums samazinājies līdz vēsturiskajam minimumam

Kā vēsta Brēmenes universitātes Apkārtējās Vides institūta dati, Arktisko ledāju pārklājums samazinājies līdz vēsturiskajam minimumam uzstādītam 2007 gadā. Tās nav nejaušas laika apstākļu svārstības, atzīst zinātnieki un zinātniskā modelēšana skaidri norāda uz antropogēno ietekmi.

Arktisko ledāju pārklājums 2011.gada 12.septembrī @ nsidc.org

Pēc daudzu zinātnieku domām, globālās sasilšanas rezultātā tuvāko 40 – 60 gadu laikā Ziemeļu ledus okeānā varētu izkust visi ledāji.

Tiek lēsts, ka Arktikas dzīlēs atrodas milzīgi naftas un gāzes krājumi. Tur varētu būt līdz pat trešdaļai pasaules neizpētīto naftas un gāzes resursu. Arktikā varētu atrasties arī citu derīgo izrakteņu iegulas. Arktikas jūrās ir lieli zivju krājumi. 20. gadsimta vidū valstis, kuras robežojās ar Arktiskiem apgabaliem, uzsāka pastiprināti izrādīt interesi par Arktikas teritoriju apgūšanu.

Arktisko ledāju pārklājums salīdzinoši ar tā paša perioda 1979-2000 gada vidējiem rādītājiem 2011.gada 12.septembrī @ nsidc.org

Lai arī globālās sasilšanas dēļ strauji kūst Arktikas ledāji, tas vienlaikus rada kolosālas iespējas arī jaunu jūras kuģu ceļu izveidei. Pēdējā laikā cīņa par potenciālajiem Arktikas resursiem ir īpaši saasinājusies.

Vides aktīvisti brīdina par smagām sekām, ko var izraisīt pārāk strauja un neapdomīga Arktikas resursu izmantošana.

ASV lielākā naftas kompānija “Exxon Mobil” noslēgusi līgumu par ogļūdeņražu izpēti Arktikā ar Krievijas valstij piederošo kompāniju “Rosneftj”. Saskaņā ar vienošanos, abi uzņēmumi ieguldīs 3,2 miljardus dolāru (1,6 miljardus latu) dziļjūras izpētei Austrumu Prinovozemeļska reģionā Karas jūra, kā arī Krievijas Melnās jūras akvatorijā. Abas kompānijas jau  sadarbojas naftas atradņu izstrādē Rietumsibīrijā.

Jebkura naftas noplūde Ziemeļu Ledus okeānā var izprovocēt milzīgu nenovēršamu ekoloģisko katastrofu un piesārņot milzīgas teritorijas visneskartākajā planētas ekosistēmā, raksta “The Independent, atsaucoties uz cienījamu zinātnieku. Okeanologs, Kembridžas universitātes profesors Pīters Vedhems ir viens no pasaulē ievērojamākajiem polāro apgabalu izpētes speciālistiem, skaidro žurnālists Maikls Makartijs.

“Problēmas ir ne tikai tajā, ka Arktikas apstākļos ir ļoti grūti novērst naftas noplūdi no zemūdens urbuma. Nafta reaģēs ar ledu uz ūdens virsmas, absorbēsies, un ar straumi tiks aiznesta līdz 1800 km,” Vedhema prognozes citē laikraksts.

Naftas un ūdens reakcijas mehānisms tika atklāts plašu pētniecības eksperimentu rezultātā pirms 30 gadiem. “Šī parādība nozīme, ka arktiskais “naftas drudzis”, par kura grūdienu kļuva “Exxon Mobil” investīcijas 3,2 miljardu dolāru apmērā pagājušajā nedēļā, kļūs, visticamāk, par visriskantāko darbību saistībā ar naftu visas cilvēces vēsturē,” raksta laikraksts, atsaucoties uz profesoru.

“Nafta atrodas zem ledus, tāpēc nav iespējams to tūlītēji savākt vai sadedzināt,” stāsta Vedhems, atsaucoties uz savu eksperimentu rezultātiem 70-tajos gados. “Kur tieši tā atrodas, tu nezini, bet pēc tam tā iesalst jaunajā ledū, kas uzaug ledus apakšējā daļā. Tā rezultātā sanāk naftas sendvičs pakledū. Šis sendvičs ceļo pa Arktiku, un nafta atbrīvojas tikai pavasarī – iespējams, vairāku simtu vai pat tūkstošu kilometru attālumā no noplūdes vietas. Tāpēc piesārņojums iespējams milzīgā Arktikas teritorijā. Savukārt tūlītēji noskaidrot precīzu naftas sūces vietu nav iespējams.”

Vedhems arī brīdina, ka nafta, kas nokļūst ūdenī no kūstoša ledāja ir ārkārtēji toksiska, jo ledus kapsula nav ļāvusi tai vēdināties. “Nafta tecēs ārā pa pakledus malām, kur atrodas daudz gājputnu,” piebilst profesors.

Laikraksts piebilst, ka, lai gan kompānijas apgalvo, ka izpētes urbumi notikšot tikai vasaras laikā un vietās bez ledus, pati naftas ieguve tiek plānota visa gada garumā.

Informācijas avoti: Lenta.ru, The National Snow and Ice Data Center, NeoGeo, Delfi.lv

One Response to Arktisko ledāju pārklājums samazinājies līdz vēsturiskajam minimumam

  1. Inta says:

    Parasts cilvēks ir nespēcīgs pret citu cilvēku alkatību nopelnīt, lai pasargātu dabu! Un tas ir skumji!

%d bloggers like this: