Pasaulē nezināmu iemeslu dēļ izmirst bites, kas var paātrināt pārtikas krīzi pasaulē

Bišu izmiršana (pazušana) var paātrināt pārtikas krīzi pasaulē, brīdina lauksaimniecības banka «Rabobank», vēstī ārvalstu plašsaziņas līdzekļi. Pēc zinātnieka Alberta Einšteina savulaik izteiktās versijas – «Ja uz Zemes izzudīs bites, pēc četriem gadiem pazudīs arī cilvēks», atgādina britu laikraksts «The Daily Telegraph».

Iespējams, ka Einšteins pārspīlē, taču speciālisti aprēķinājuši, ka patiecoties apputeksnēšanai, kultūraugi dod vienu trešdaļu no cilvēces pārtikas resursiem. Turklāt 80 līdz 90% apputeksnēšanas veic tieši bites. Ja nenotiks apputeksnēšana, uz zemes izzudīs rieksti, melones un ogas, citrusaugi, āboli, loki, kāposti, kabači, pipari, baklažāni, gurķi, tomāti, avokado, kokosrieksti utt.

Jau vairākus gadus zinātnieki netiek skaidrībā – kādēļ bites vienkārši aizlido no stropa un… pazūd! Nomirst?  Bišu pazušanas fenomenam ir piešķirts nosaukums – Colony Collapse Disorder (CCD), kas nozīmē pēkšņu bišu kolonijas pazušanu.

Bišu izmiršana (pazušana) strauji pieņēmās spēkā 2006.gadā. Katru ziemu ASV izmirst 30 līdz 35 procenti bišu koloniju, kaut parasti aukstās ziemas nepārcieš tikai 10 procenti bišu. Eiropa katru gadu zaudē 20% bišu saimju, līdzīga tendence vērojama arī Latīņamerikā un Āzijā. Kaut arī fermeriem pašlaik izdodas audzēt kultūraugus ar mazāku skaitu bišu, nezaudējot ražu, nav zināms cik ilgi tas vēl turpināsies.

Bišu izmiršanu, iespējams, arī veicina lauksaimniecībā izmantotie pesticīdi, elektromagnētiskais starojums, imūndeficīts utt.

Raksts par tēmu: Pētīs bišu mirstības cēloņus (Video)

Ziņu avots: Apollo, Ekozeme.lv

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: