Tas notiks drīzāk, nekā gaidījām

20131010_warmingPienācis laiks atkal parunāt par klimata izmaiņām un globālo sasilšanu. Kaut gan pēdējā laikā aizvien vairāk dzird runājam, ka sākusies globālā atdzišana, ne mazums ir tādu zinātnieku, kas norāda – pēdējo gadu vēsākais klimats nebūt neliecina par stabilu atdzišanas tendenci, bet drīzāk ir kārtējais lejupejošais līknes cikls, pēc kura sekos daudz straujāks kāpums.

Pieci miljardi pasaules iedzīvotāju uz savas ādas izjutīs ekstremālas klimata izmaiņas, turklāt iepriekš vēl nepieredzētas pārmaiņas notiks laikā līdz 2050.gadam, liecina zinātnieku pētījums, kura secinājumi publicēti žurnālā «Nature».

Havaju salu universitātes pētnieki, komentējot jaunākos pētījumus, atzinuši, ka to rezultāti ir šokējoši, proti – klimats pasaulē vienas paaudzes laikā mainīsies līdz nepazīšanai.

Zinātnieki pētījuši datus par laika izmaiņām pēdējo 150 gadu laikā, turklāt izmantota informācija, kas iegūta dažādās vietās pasaulē.

Camilo Mora, Havaju universitātes zinātnieks

Camilo Mora, Havaju universitātes zinātnieks

Šajā gadījumā pētnieki norāda uz cilvēka radītiem apstākļiem, kuru dēļ klimata izmaiņas būs ļoti būtiskas. «Rezultāti ir pārsteidzoši. Neatkarīgi no tā, kā notiks izmaiņas, tās gaidāmas drīz,» sacīja viens no pētījuma autoriem Kamilo Mora.

Mora skaidro, ka klimata izmaiņas būs tik krasas, ka šādos apstākļos cilvēkiem un citām dzīvām būtnēm būs teju neiespējami dzīvot.  “Nākotnē gads ar viszemāko vidējo temperatūru līdzināsies līdzšinējiem gadiem ar visaugstākajām temperatūrām,” viņš sacījis.

Zinātnieki norāda, ka gaisa temperatūras paaugstināšanās dēļ daudzi reģioni pasaulē būs neapdzīvoti.

Piemēram, ja oglekļa dioksīda emisija netiks ierobežota, klimats uz planētas būs mainījies līdz 2047.gadam. Savukārt – ja siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisija tiks ierobežota, pārmaiņas gaidāmas ap 2069.gadu.

Tādās ASV pilsētās kā Ņujorka un Losandželosa nebūs iespējams dzīvot ap 2047.gadu, bet Londonā – ap 2056.gadu.

Pētnieki uzsver, ka klimata izmaiņu dēļ pasaulē arvien pieaugs pārtikas un ūdens deficīts, strauji izplatīsies infekciju slimības, izcelsies konflikti un ekonomiskas problēmas.

Vairāk lasiet šeit >>> (New York Times raksts, publicēts šodien, 2013.gada 10.oktobrī. Raksts angļu valodā)

4 Responses to Tas notiks drīzāk, nekā gaidījām

  1. Ritvars says:

    Ļoti ērts pasaules gala laiks. Naudiņu pētījumiem apgūstam šobrīd, bet pasaules galu liekam pietiekami tālu, lai būtu jau pensijā un nevajadzētu par pareģojuma patiesību atbildēt.

    • Nu,gluži par pasaules galu jau runa neiet. Ir brīdinājums, ka var būt lielas problēmas. Un labāk laikus būt gataviem nepatikšanām, kuras tomēr nenotiek, nekā bezrūpīgi eksistēt un tad atjēgties, ka ir par vēlu. Lai labāk tērējam naudiņu pētījumiem, nekā ieroču ražošanai un vēl pēc tam miljardus tam, lai saražotos ieročus iznīcinātu 🙂

  2. Armands Ķere says:

    Nezkāpēc ir sala Grenland-zaļā zeme, pašlaik īpaši zaļa neizskatās.

%d bloggers like this: