Vai dinozaurus iznīcināja komēta?

Aizmirstiet to ko skolā Jums mācīja, jo zinātniekiem vel joprojām nav neapgāžamu pierādījumu par to, kas patiesībā vainojams pie dinozauru bojāejas. 🙄

Milzīgais kosmosa akmens, kas pirms 65 miljoniem gadu nokrita uz Zemes un tiek uzskatīts par iespējamo dinozauru izzušanas cēloni, varētu būt bijusi komēta, apgalvo ASV zinātnieki.

Zinātnieki pieļauj, ka 180 kilometrus platais Čikšulubas krāteris Meksikā varētu būt radies, nokrītot mazākam objektam nekā uzskatīts līdz šim.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Sākotnēji tika domāts, ka pie vainas varētu būt bijis liels un salīdzinoši lēns asteroīds, jo nokrītot tas radījis ap planētu nogulšņu slāni ar neparasti lielu irīdija koncentrāciju.

Tomēr tagad zinātnieki noskaidrojuši, ka sadursmes sekas sākotnēji novērtētas nepareizi. Patiesībā, nogulšņu daudzums bijis mazāks. Tas savukārt liek domāt, ka Zemei uztriecies krietni mazāks debesu ķermenis, raksta BBC

Lai salīdzinoši neliels objekts spētu radīt 180 kilometrus platu krāteri, tam jālido ļoti lielā ātrumā. Zinātnieki uzskata, ka tā, visticamāk, bijusi komēta.

«Lai radītu tādu daudzumu irīdija un osmija, ir vajadzīgs asteroīds ar aptuveni 5 kilometrus lielu diametru. Taču šāda izmēra asteroīds neradītu 200 kilometrus lielu krāteri. Tad mēs sākām prātot: vai ir kaut kas tāds, kam ir pietiekami daudz enerģijas, lai radītu tāda izmēra krāteri, bet mazāk akmeņaina struktūra? Tā mēs nonācām līdz komētām,» skaidro zinātnieki.

Šī kosmiskā sadursme Čikšulubā pirms 65 miljoniem gadu tiek uzskatīta par iemeslu globālai dzīvības izmiršanai. Tās rezultātā ļoti īsā laika periodā gāja bojā 70 procenti dzīvās radības, tai skaitā dinozauri.

Spēcīgā sadursme varēja izraisīt ugunsgrēkus, zemestrīces un milzu cunami viļņus. Savukārt atmosfērā nonākušais putekļu un gāzu mākonis varētu būt uz vairākiem gadiem samazinājis gaisa temperatūru visā pasaulē.

BNN.lv

Skat. arī: Dinozaurus nogalināja vulkāni Indijā

2 Responses to Vai dinozaurus iznīcināja komēta?

  1. neredzams says:

    Nu nezinu nezinu. vai tiešam tas nevarēja būt vienkārši kaut kāda infekcija?

%d bloggers like this: