Virs Latvijas lidojis 8.marta meteorīds

Meteoritu krišana8. martā plkst. 01.58 (pēc Latvijas laika) Latvijas gaisa telpā novērots meteorīda lidojums un iespējama meteorīda krišana, par kuru  Latvijas Meteorītu Centru informējuši astronomijas speciālisti no Somijas. Kosmosa viesis tika novērots ar trīs kosmosa novērošanas kamerām.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Apkopojot novērošanas kameru datus un veicot astronomiskus aprēķinus, tika secināts, ka meteorīda sākotnējais krišanas ātrums, bija ~18km/ sekundē. Meteorīda trajektorija deva informāciju par iespējamo meteorīda sadegšanas vietu. Iespējamā meteorīda krišana, ar atlikušo meteorīta masu vērtējama 1kg apjomā, ir notikusi Rīgas Jūras līcī, dažus desmitus km attālumā no Mērsraga.

Meteoritu krišana

Arī Latvijas teritorijā, tuvākajā laikā tiks uzstādītas vairākas meteorītu novērošanas stacijas, kuras sastāv no datora, un augstas jūtības , tuvu IR spektram, novērošanas kameras. Debesu novērošanas kameru tīklu kuras sadarbībā ar Eiropas meteorītu tīkla speciālistiem, uzstāda Latvijas Meteorītu Centrs.

Ja vēlaties atbalstīt Meteorītu novērošanas tīkla projektu, ziedojot tam vairākus lietotus piezīmju datorus vai arī pieteikties debesu parādības krišanas aculieciniekus, var sūtot ziņu uz e-pastu vai zvanot pa tālruni 28993005.

Latvijas Meteorītu Centrs

P.S. Iespējamo meteorīda krišanas vietas karti Latvijas Meteorītu Centra mājaslapā diemžēl tā arī neizdevās ieraudzīt 🙄

8 Responses to Virs Latvijas lidojis 8.marta meteorīds

 1. neredzams says:

  kamdēļ lietotus portatīvos vajag meteorītu novērošanai ?

  • Rakstu līdz galam izlasīji? 🙂

   Latvijas teritorijā, tuvākajā laikā tiks uzstādītas vairākas meteorītu novērošanas stacijas, kuras sastāv no datora, un augstas jūtības, tuvu IR spektram, novērošanas kameras.

   Diezin vai tas būtu prāta darbs tādā mazā stacijā bāzt iekšā lielu stacionāro datoru, kurš pie tam rij daudz elektrības…

 2. neredzams says:

  kas Tavu prāt ir liels stacionārs dators. Bet OK – man vienkārši doma bija savādāka. Priekš kam portatīvos, ja to galvenais parametrs ir akumulators un lietotam tas noteikti ir beigts …

  Es vadījos par savām zināšanām par meža tehniku, sākumā arī lietoja portatīvos. Bet tie neturējās. Galvenais iemesls ir temperatūru maiņas. Tika izstrādāti citi. Bet to cena ir – atbilstošas jaudas portatīvais x7 apmēram 7000ē ar to pašu proci operatīvo un hdd. Kas dīvaināks hdd tāpat netur … bet tas tā

  • Domāju ka lētāk ir nopirkt mašīnas akumulatoru, jo arī kamerai vajadzīga barošana. Bet par to ka HDD temperatūras maiņas netur, diezin vai viņi paši iedomājas. Vel jau varbūt ir variants SSD diskus ielikt.

   Bet nu galu galā tās ir viņu problēmas, lai paši tiek galā. Būtu iespējams viņu mājaslapā http://teo.lv ielikt komentārus varbūt paceltu šo jautājumu, bet uzbāzties uz e-pastu ar “gudrībām” kaut kā negribas. 😀

 3. neredzams says:

  Jāni 🙂 man ļoti patīk tava lapa. Bet būsim korekti (ieturot tavas lapas iestrādnes). Cilvēce nemāk uzglabāt enerģiju…
  jebkurš akumulators ir inde! bet tas tā ārpus konteksta. jebkurā gadījumā iecere ir OK

 4. neredzams says:

  Uzvilkos mazliet….
  Hard Drive Disc- iekšā ir gultnis. Tāds pats kas tiek ražot priekš auto un citām iekārtām. Lasīšana ir līdzīga kā skaņu plates atskaņotājam – principā 1:1. SSD – neesmu interesējies, bet mazākais nepareizais impuls un kaput. Kaut vai Saules uzliesmojums!

  • Gan jau ar tiem SSD nav tik traki, visa mobilā tehnoloģija uz tādiem darbojas, pie tam SSD diski ir ekranizēti. Lētākie laptopa diski maksā ap 30Ls.

   null

   Bet Saules uzliesmojumi manuprāt ir bīstamāki atklātām elektrolīnijām, jo jonizēto daļiņu plūsma uz tām rada papildus spriegumu un rezultātā sadeg transformatori.

   Tipa kaut kā tā…

 5. Luīze says:

  Es atkal par meteorītu – ”visbriesmīgākais esot tas,ka zinātnieki nezin no kurienes viņi rodoties!!!” Skat: http://www.vesti.ru/doc.html?id=1051740 😀

%d bloggers like this: