Mūžīgās tumsas valstībā

undersea_ventsBritu okeanologu komanda, kas pēta jūras dibenu Karību salu tuvumā, atklājusi veselu masīvu zemūdens hidrotermālo avotu – pagaidām visdziļākos, kas līdz šim atklāti. Pētnieku no attāluma vadāmais zemūdens aparāts iegremdējies Kaimanu dzelmē, līdz šim neizpētītā rajonā, 5000 m dziļuma.

Video kadros, kas pārraidīti no aparāta, bija redzami tievi, gari, vertikāli veidojumi, – vulkāniskās caurules līdz 10 m augstas, kas zem liela spiediena izverda melnas krāsas ūdeni.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

undersea_vents_2Hidrotermālo avotu sprauslas ir vienas no brīnumainākajām un noslēpumainākajām okeāna dzelmes parādībām. Par to eksistenci nebija zināms līdz pat XX gs. 70-iem gadiem. Pēc tam tika atklāti apmēram 200 to koncentrācijas vietu Atlantikā un Antarktīdas apkaimē.

Mērījumi uzrādījuši, ka no sprauslas izmestā ūdens temperatūra ir +401 C, kas padara šos avotus par viskarstākajiem, kas šobrīd zināmi uz mūsu planētas.

Okeāna grēdu hidrotermālie avoti ir karstie avoti, kas izvietoti okeāna dibenā. Avoti atgādina caurules, no kurām ar vairāku simtu atmosfēru spiedienu izplūst ārkārtīgi karsts ūdens ar ļoti augstu mineralizācijas pakāpi.

Vietās, kur atrodas šādi avoti, mantija atrodas ļoti tuvu virsmai. Jūras ūdens pa okeāna dzemes plaisām nokļūst ievērojamā dziļumā, kur sakarst un koncentrējas magmatiskajās kamerās. Pārkarsušā ūdens iekšējais spiediens kamerās veicina ūdens strūklu izšļākšanos no vulkāniskajām caurulēm. Atkarībā no ūdenī izšķīdušo minerālu sastāva, strūklas var būt melnas vai brūnas.

Biologiem zemūdens karstie avoti ir visai neparasts un ārkārtīgi interesants izpētes lauks, kur dzīvo dažādi organismi. Tie mitinās šaurā joslā starp divām temperatūru galējībām +400 C un +4 C, dažviet dzīvošanai derīgās joslas platums nepārsniedz dažus cm.

blind_shrimp_leighmarsh

Baltās krevetes, kas dzīvo baros starp akmeņiem, ir zaudējušas spēju redzēt, jo to acis ir saaugušas kopā. Tā kā 5000 m dziļumā valda mūžīga tumsa, redze šeit nav nepieciešama. Toties lieti noder interesants orgāns uz muguras, – kaut kas līdzīgs brīdināšanas sistēmai, kas signalizē, ja ūdens temperatūra kļūst pārāk augsta, tas palīdz izvairīties no pārāk ciešas pietuvošanās avotiem.

Tomēr zinātnieki vēl nav izpētījuši dzīvības procesus šajā dziļūdens oāzē, un šeit paveras plašs darba lauks.

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: