Zemes gravitācijas pētniecība (Video)

Gravitācija ir viens no galvenajiem dabas spēkiem, kura kā neredzama roka notur mūs pie Zemes virsmas.

Milzīgajām alām Ziemeļitālijā, kuras atrodas zem zemes virsmas, ir ļoti spēcīga ietekme uz Zemes magnētisko lauku. Ja jūsu mašīna svērtu vienu tonnu, tad stāvot virs šīm alām tā svērtu par 5 gramiem mazāk kā citur.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Tomēr gravitācijas spēka saķeri pasaules mērogā var veikt tikai no kosmosa un tā ir Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) kosmiskā pavadoņa GOCE misija jau kopš 2009 gada. Viens no GOCE misijas gala mērķiem ir izveidot planētas “gravitācijas karti”, kura būtu visprecīzākā pasaulē, kas ir ļoti būtiski okeanogrāfiem, ģeologiem, inženieriem un  citiem Zemes zinātņu pētniekiem.

Šobrīd kosmiskais pavadonis GOCE samazina augstumu, lai izpildītu misijas otrā posma uzdevumu – veikt padziļinātus pētījumus mūsu planētais mijiedarbības procesos ar citiem kosmiskiem objektiem.

Ļoti vērtīgu informāciju par Zemes gravitācijas lauku sniedz arī GRACE kosmiskie pavadoņi. Lai gan šis satelītu pāris nav ar tik augstu precizitāti kā citi pavadoņi, toties tie piedāvā ikmēneša pārskatu par Zemes gravitācijas lauka izmaiņām. Šis ASV/Vācijas projekts seko līdzi Grenlandes ledāja masas zudumam pēdējo 10 gadu laikā, piedāvājot vērtīgus materiālus klimata izmaiņu pētniekiem.

Angļu valodā:

Krievu valodā:

Euronews

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: