Divas komētas un dievidblāzma (Video)

Divas komētas tagad ir redzams dienvidu puslodes debesīs.

“No rīta 17.februārī, komēta Lemmon (C/2012 F6) un komēta PanSTARRS (C/2011 L4) atradās pietiekami tuvā attālumā lai iekļautos vienā 35 mm objektīva kameras attēlā”, ziņo Aleks Černejs no Flinderas Viktorijas štatā Austrālijā., bet “īsa, bet samērā spēcīga dienvidblāzma bija kā papildus balva”.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

“Abas komētas bija blāvas, bet redzamas ar neapbruņotu aci. C/2011 L4 (PanSTARRS) bija nedaudz gaišāka nekā C/2012 F6 (Lemmon)”, stāsta Černejs. “Es novērtēju komētas Lemmon zvaigžņlielumu ar +5,5, bet PanSTARRS ar + 5”. Video arī redzams Mazais Magelāna mākonis un dienvidu puslodes debesu dārgakmens – lodveida zvaigžņu kopa 47 Tucanae (NGC 104).

Komēta PanSTARRS Latvijā būs vērojama sākot aptuveni no 12. marta, kad tā atradīsies tuvu rietumu horizontam Zivju zvaigznājā, kur tā atradīsies līdz 22. martam. Šis arī būs labākais periods, kad novērot komētu, jo tā pamazām attālināsies no Saules un kļūs arvien blāvāka.

Šobrīd gan jāsaka, ka prognozes ir kļuvušas jau krietni vien piezemētākas. Ja agrāk tika solīts, ka komēta varētu sasniegt -1 vai pat -2 zvaigžņlielumu, tad tagad novērojumi liecina, ka Latvijā tā varētu būt redzama kā 3 zvaigžņlieluma objekts.

Autora piezīme: Cik sapratu, komētas spožums (apt. 3) būs nedaudz mazāks kā Polārzvaigznei (apt. 2). Jo debess ķermenis ir spožāks, jo mazāks tā zvaigžņlielums, bet zvaigznes kuru zvaigžņlielums pārsniedz 6 ar “neapbruņotu aci” nevar redzēt.

Bet par šī gada skaistāko komētu, kura apciemo Saules sistēmu nosaukta “indīgā” komēta Lemmon kura ir spilgti zaļā krāsā. Tās krāsu nosaka kodola ķīmiskais sastāvs: ciāns ((KN)₂ – indīga gāze) un no diviem atomiem sastāvošs ogleklis (C₂).

Spaceweather.com, Starspace.lv, GIS MeteoScienceAtNASA

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: