Ķīnas «vēža pilsētas» un piesārņotās ūdenstilpnes (Video)

Piesārņots ezers Ķīnas austrumos. Lai gan valdība solījusi ūdens attīrīšanai nākamo desmit gadu laikā atvēlēt 850 miljonus ASV dolāru, pat šādi ieguldījumi diez vai spēs glābt situāciju daudzos piesārņotākajos valsts reģionosDžedzjanas provinces ierēdņiem Ķīnā, pēc vietējā entuziasta iniciatīvas, radusies viegla iespēja nopelnīt. Bet diez vai kāds no tiem šo iespēju izmantos.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Vietējais uzņēmējs samaksās 200 tūkstošus juaņas (32 tūkstoši dolāri) jebkuram provinces dabas aizsardzības pārvaldes ierēdnim, kurš uzdrošināsies ienirt vietējā stipri piesārņotajā upē un palikt tajā 20 minūtes.

Lai gan valdība solījusi ūdens attīrīšanai nākamo desmit gadu laikā atvēlēt 850 miljonus ASV dolāru, pat šādi ieguldījumi diez vai spēs glābt situāciju daudzos piesārņotākajos valsts reģionos.

Ķīnas valdība pirmo reizi atzinusi, ka gadu desmitiem ilgusī vides piesārņošana radījusi tā dēvētos «vēža ciematus», kuru iedzīvotāji palielinātos apmēros slimo ar vēzi. Ķīnas Vides ministrija nākusi klajā ar piecu gadu plānu vides problēmu mazināšanai. Valdības plāns paredz liegt izmantot un ražot 58 veidus toksisko ķimikāliju.

«Pēdējos gados toksisks un bīstams ķīmiskais piesārņojums izraisījis daudzas vides katastrofas, atņēmis cilvēkiem piekļuvi dzeramajam ūdenim un pat novedis pie smagām veselības un sociālajām problēmām, tādām kā «vēža ciemati»,» teikts ministrijas dokumentos.

Ministrijas dokumentā brīdināts, ka Ķīnai draud ļoti bēdīga situācija – trūkst ķīmiskā piesārņojuma kontroles, adekvātas ražošanas uzņēmumu piesārņojuma kontroles, sistemātiskas politikas bīstamu un toksisku vielu ražošanā un izmantošanā.

Saslimstība ar vēzi Ķīnā kļuvusi par biežāko cilvēku nāves iemeslu. Eksperti norāda, ka Ķīnas ekonomiskā uzplaukuma bums cieši saistāms ar saslimstības ar vēzi pieaugumu valstī. Tas savukārt rāda, ka ražošana valstī nostādīta daudz augstāk par cilvēku veselību – lēta un maksimāli ienesīga ražošana tiek panākta, izmantojot lētākās un bieži arī kaitīgākās izejvielas, un uzņēmumi nerūpējas, lai viņu rūpnīcu darbība būtu cilvēkiem un videi draudzīga.

Joprojām ārkārtīgi augsti ir arī plaušu vēža rādītāji – lai gan izdevies nedaudz ierobežot smēķēšanas sērgu, šo slimību veicināt turpina ievērojamais gaisa piesārņojums.

Bet Ķīnas sabiedrībā valda arvien lielāks sašutums par valsts un uzņēmumu nevērību pret cilvēku veselību.

Vides aktīvisti jau gadiem ilgi cīnījušies, lai Ķīnas valdība problēmu atzītu un palīdzētu simtiem reģionu, kuros augsnes, ūdens vai gaisa piesārņojums iedzīvotājiem rada smagas veselības problēmas. 2009.gadā vietējie žurnālisti pirmo reizi pasaulei atklāja vairākus no piesārņojuma vissmagāk skartajiem ciematiem.

Tomēr daudzi Ķīnas aktīvisti nemaz necer uz situācijas uzlabošanos. «Es nedomāju, ka šis atzinums rāda kādu pozitīvu attīstību. Problēmu eksistences atzīšana ir tikai pats pirmais solis un priekšnoteikums tam, lai problēmas tiešām sāktu tikt risinātas. Pie mums vienmēr bijusi tendence šis problēmas vai nu noniecināt, vai pat piesegt. Ja tā turpināsies, problēmas ar gaisa, ūdens, augsnes un gruntsūdeņu piesārņojumu un tā ietekmi uz veselību var ievilkties uz ļoti, ļoti ilgu laiku,» saka Ma Jun, viens no Ķīnas vadošajiem vides speciālistiem.

NTDRussian, TVNET

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: