Pasaules klimats 2012 gadā un nākotnes prognozes (Ilustratīvais materiāls)

Pētījums: Mēneša karstuma rekordu skaits pieaudzis pieckārtīgi2012.gadā gaisa temperatūras jau 36.gadu pēc kārtas bijušas virs vidējās normas un daļā ziemeļu puslodes pieredzēts karstākais gads meteoroloģisko novērojumu vēsturē, liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA) apkopotie dati.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

2012.gads kļuvis par desmito siltāko gadu kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma 1880.gadā. Pagājušā gada vidējā gaisa temperatūra bijusi par 0,57 grādiem pēc Celsija augstāka nekā vidējā temperatūra 20.gadsimtā, secinājis NOAA. Aizvadītajā gadsimtā tikai viens gads – 1998.gads – bijis siltāks nekā 2012.gads.

Strauja globāla pasaules temperatūras celšanās pēdējos 10 gados vairs netiek novērota, bet toties strauji palielinājušies lokāli gaisa temperatūru svārstību rekordi (anomālijas) un Arktikas ledāju kušanas ātrums (skat. zemāk).

sdfg

Pagājušajā nedēļā aģentūra ziņoja, ka ASV aizvadītais gads bijis siltākais meteoroloģisko novērojumu vēsturē un vidējā gaisa temperatūra ASV bijusi 12,9 grādi pēc Celsija. Tomēr vairākos reģionos, tostarp Aļaskā, Rietumkanādā, Skandināvijā un Āzijas vidienē, 2012.gads bijis vēsāks.

Arī Latvijā gaisa temperatūra bija tikai 0,3 grādi virs vidējās normas.

Bet Arktikas ledus okeānā, reģionā starp Franca Jozefa  un Novaja zemļa salām, zinātnieki 2012.gadā pirmo reizi fiksējuši temperatūras anomāliju, kad gada vidējā temperatūra ir augstāka par 7 grādiem no gada vēsturiski vidējās normas.  Salīdzinoši ASV 2012 gadā gaisa vidējā temperatūra bija augstāka tikai par 2,5 grādiem no normas (skat. augstāk).

Arktikas jūras ledus segas platība 2012.gada septembrī saruka līdz visu laiku mazākajam līmenim, pārspējot 2007.gadā rekordu un pārsteidzot klimata izmaiņu pētnieku. Satelīta attēli liecināja, ka kušanas rezultātā ledus sega 16.septembrī bijusi 3,4 miljoni kvadrātkilometri, kas ir mazākais kopš mērījumu sākuma. Ar satelītu palīdzību Arktikas ledus segas izplešanās un samazināšanās tiek fiksēta jau 33 gadus.

Šobrīd Arktiskās jūras ledus platība ir mazāka gandrīz par 1 miljonu kvadrātkilometru no 1979-2008 gada vidējām vērtībām. Realitātē šī ledus apjoma anomālija Arktiskajā jūrā varētu būt pat 2 miljoni kvadrātkilometru, jo intensīva temperatūras paaugstināšanās pasaulē sākās 70 gadu beigās (skat. graf. augstāk.), bet mērījumi no satelītiem tika uzsākti 1979 gadā.

Pēc dažu zinātnieku domām Ziemeļu ledus okeāna ledus vasarās pilnībā izkusīs jau 2015-2016 gadā un tad sāksies strauja globāla pasaules vidējās temperatūras celšanās ar tālāk izrietošām sekām.

Arī Antarktikā fiksētas temperatūras novirzes pozitīvā virzienā. Vidējā gaisa temperatūra Byrd pētniecības stacijā Antarktikas rietumos pēdējo 50 gadu laikā pieaugusi par 2,4 grādiem.

Klimata izmaiņu dēļ mēneša karstuma rekordu skaits pieaudzis pieckārtīgi, teikts pirmdien publicētā vācu un spāņu zinātnieku pētījumā. Savukārt daļā Eiropas, Āfrikas un Dienvidāzijas tādu mēnešu skaits, kad reģistrēts rekordliels karstums, pieaudzis pat desmitkārtīgi.

Pētījums balstīts uz ikmēneša temperatūru mērījumu analīzi 131 gada garumā. Šie dati fiksēti 12 000 punktos visā pasaulē un tiek glabāti ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) datubāzē.

Ja cilvēka izraisītā sasilšana tiktu izslēgta no vienādojuma, 80% no šādiem mēneša karstuma rekordiem nebūtu konstatēti, secināts pētījumā.

«Pēdējā desmitgade atnesusi bezprecedenta karstuma viļņus, piemēram ASV 2012.gadā, Krievijā 2010.gadā, Austrālijā 2009.gadā un Eiropā 2003.gadā,» atzīmēja viens no pētniekiem – Potsdamas Klimata ietekmes izpētes institūta zinātnieks Dims Kumu.

Saglabājoties līdzšinējam globālās sasilšanas tempam, jaunu ikmēneša karstuma viļņu skaits pēc 30 gadiem būs vēl 12 reizes lielāks, secinājuši pētnieki.

«Tas nenozīmē, ka Eiropā būs 12 reizes vairāk karstu vasaru nekā šodien – patiesībā ir ļaunāk. Lai ieskaitītu par jauniem rekordiem, būs jāpārspēj 2020.gados un 2030.gados uzstādītie karstuma rekordi, kas jau būs karstāki nekā jebkas, ko esam pieredzējuši,» atzīmēja Koumou.

Pētījums, kura izstrādē piedalījušies arī Spānijas zinātnieki, publicēts žurnālā «Climatic Change».

TVNET, Apollo, NOAA, summitcountyvoice.comJapan Aerospace Exploration AgencyUniversity of Illinois – Cryosphere Todaynature.com, Ria Novosti, Artic News

2 Responses to Pasaules klimats 2012 gadā un nākotnes prognozes (Ilustratīvais materiāls)

 1. rasaiu says:

  “Laika periodā no 1997.gada sākuma līdz 2012.gada augustam gaisa temperatūra paaugstinājusies tikai par 0,05 grādiem, iepriekšējo 17 gadu laikā tika novērota nozīmīga globāla sasilšana, savukārt pirms tam 40 gadu garumā Zemeslodes vidējā gaisa temperatūra bija stabila un brīžiem nedaudz pazeminājās” no http://www.apollo.lv/zinas/globala-sasilsana-beidzas-pirms-16-gadiem/535408
  Man gan gribētos piekrist šim viedoklim, jo, izvērtējot 2012. gada ziemu un vasaru, man šķiet, ka šis nebija viens no siltajiem gadiem. Es pat neatceros, ka bija tāda kārtīga silta diena, bet tas ir tikai mans viedoklis, neskatoties no zinātnes puses.

  • Flaijers says:

   Ja pieņem ka Latvija ir pasaules centrs, tad viss pat ir ļoti labi, jo 2012 gadā Latvijā temperatūra atbilda klimatiskajai normai un tādām tām vasarām pie mums diemžēl būtu jābūt. Jo Latvija ar Grenlandes dienvidiem atrodas gandrīz vienos platuma grādos, bet tur ledutiņš vasarās vel neizkūst. Pagaidām…

   Bet vasarā pamatīgi kusa Arktisko ūdeņu ledus, pat jaunus nokušanas rekordus uzstādīja, par 17% apsteidzot 2007 gada rekordu. Klimatologi prāto ka tieši šī Arktiskās jūras ledus kušana bija par Latvijas “vēsās” vasaras iemeslu. Turpretī ASV un Eiropas dienvidos vasarā bija pamatīgi karsts. ASV šis gads bija pat karstākais metroloģisko novērojumu vēsturē.

   Pieejamie klimata modeļi neparāda temperatūru izmaiņas Arktiskajos, Antarktiskajos un vel dažos reģionos. Un visticamāk, ka šie dati arī nav iekļauti kopējā pasaules temperatūras celšanās/krišanas līknēs.

   Bet kā jau rakstīju, krievi ziņo ka Krievijas ziemeļos Arktiskajā jūrā 2012.gadā pirmo reizi fiksējuši temperatūras anomāliju, kad gada vidējā temperatūra ir augstāka par 7 grādiem no gada vēsturiski vidējās normas

   Arktiskās jūras ledāji kūst ar biedējošu paātrinājumu, bet kas notiks kad viņi nokusīs pilnībā un okeāna straumes izmainīs plūšanas virzienus, Pie mums var iestāties tāds klimats kā tagad Grenlandē un tad vasaras vispār var nebūt. Vai arī sāksies neatgriezenisks process, ar strauju Grenlandes ledāja kušanu un pasaules okeāna līmeņa celšanos.

   Es gan neesmu klimatologs un manus prātuļojumus var arī neņemt vērā 🙂

%d bloggers like this: