Ardievas Amazones lietus mežiem (Video)

Amazone mums asociējas ar tumšiem lietus mežiem, kuros čum un mudž dzīvība visos stāvos. Vai tā ir arī mūsdienās? Eiropas Kosmosa aģentūras sagatavotajā video materiālā redzama Amazones lietus mežu izciršana Brazīlijas rietumu štatā Rondonijā laika posmā no 1986. līdz 2010. gadam.

Kamēr centrālā daļa saglabājas zaļa un neskarta, ik pa laikam parādās gaiši zaļi un brūni kvadrāti. Tās ir vietas, kur tiek izcirsts mežs.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Rondonijas meža zona ir viena no visvairāk izcirstajām vietām Brazīlijā. Kopš 70. gados sākās intensīva reģiona apdzīvošana un mežistrāde ir izcirsta jau vairāk nekā puse štata.

Lietus meži visā pasaulē tiek izcirsti baisā ātrumā. Tas rada pamatotas bažas, jo tiem ir būtiska nozīme globālajā klimatā. Šajos mežos sastopama liela augu, dzīvnieku un kukaiņu daudzveidība. Vairāk kā trešdaļa visas pasaules sugu dzīvo Amazones lietus mežos.

Atšķirībā no citiem mežiem lietus meži neatjaunojas, kad tie ir iznīcināti. Pateicoties īpašajam sastāvam, to augsne nav piemērota ilgstošai izmantošanai lauksmainiecībā.

Zemes novērošanas satelītu unikālajam skatu punktam ir liela nozīme lietus mežu ievainojamības atklāšanā, dokumentējot izciršanas apjomus, it īpaši nomaļās vietās.

Animācija tika izveidota, izmantojot divus attēlus, kuros nebija mākoņu. Pirmais attēls ir fotografēts NASA Landsat misijas ietvaros 1986. gadā, bet otrs Spānijas Deimos misijas laikā 2010. gadā. Izmaiņas tika simulētas, izmantojot satelītu datus, kuri tika savākti šo 24 gadu laikā.

StarSpace.lv

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: