Izziņotais radiācijas līmenis Fukusimas AES izrādījies kļūdains (Video)

Avarējušās Fukušimas atomelektrostacijas operators “Tokyo Electric Power” svētdien atsauca iepriekš izplatīto informāciju, ka radiācijas līmenis desmit miljonus reižu pārsniedz normu. Tā kā tika konstatēts radiācijas līmenis, kas desmit miljonus reižu pārsniedz normu, bija jāveic strādnieku evakuācija, kā dēļ arī nav bijusi iespēja apstiprināt mērījums. Tomēr radiācijas līmenis atomelektrostacijas otrajā reaktorā vienalga ir ļoti augsts.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Iepriekš tika ziņots, ka konstatēts ļoti augsts radiācijas līmenis, kas 10 miljonus reižu pārsniedz parasto līmeni.

Radiācijas līmenis “Fukušimas 1” atomelektrostacijā turpina pieaugt, liekot evakuēt strādniekus no stacijas. AES operators “Tokyo Electric Power” pavēstīja, ka no reaktora noplūstošos notekūdeņos konstatēts ļoti augsts radiācijas līmenis, kas 10 miljonus reižu pārsniedz parasto līmeni. Radiācijas līmenis sasniedz 1000 milizīvertus stundā, līdz ar to reaktoru turbīnas ēkā cilvēkiem ir pārāk bīstami uzturēties un tāpēc visi strādnieki no stacijas evakuēti.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Viena 1000 milizīvertu stundā deva var izraisīt īslaicīgu staru slimību. Starojums 100 milizīverti gadā tiek uzskatīts par mazāko līmeni, kas rada paaugstinātu vēža risku. Japānas ekspertiem nav skaidrs, vai reaktora serdeņa kodoldegvielas stieņi un atsevišķi uzglabātie izlietotie degvielas stieņi ir pārklāti ar ūdeni, kas nepieciešams to dzesēšanai, pavēstīja Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras (IAEA) ģenerāldirektors Jukija Amano.

Jaunā radiācijas noplūde konstatēta, kad vairāki strādnieki, uzstādot elektrības kabeļus reaktora dzesēšanas sistēmas darbības atjaunošanai, guva radiācijas apdegumus. Augsti radioaktīvā ūdens tuvumā veikto montāžas darbu laikā 20-30 gadus vecajiem strādniekiem nebija nodrošināts piemērots aizsargtērps. Radioaktīvo notekūdeņu noplūdes avots vēl nav noskaidrots, bet svētdien uzsākti steidzīgi darbi augsti radioaktīvā ūdens atsūknēšanai no reaktora apkārtnes.

Japānas valdības pārstāvis Jukijo Edano pavēstīja, ka progress AES problēmu risināšanā ir lēns. Edano arī solīja, ka valdība sniegs precīzākus un biežākus ziņojumus par situāciju Fukušimas AES, pieaugot iedzīvotāju neapmierinātībai un satraukumam pēc virknes neskaidru un haotisku paziņojumu. Tehniskās problēmas Fukušimas atomelektrostacijā un lēnais progress to risināšanā pastiprina drūmo noskaņojumu Japānā pēc 11.martā notikušās 9 balles spēcīgās zemestrīces un tai sekojošā milzu cunami.

Desmit metrus augstais vilnis pārgāzās pāri Japānas piekrastē izveidotajai pasaulē lielākajai jūras aizsardzības sistēmai, noslaukot savā ceļā veselas pilsētas. Apstiprinātais bojā gājušo skaits uz svētdienu sasniedz 10 489 cilvēkus, bet vēl 16 621 tiek uzskatīti par pazudušiem. Cunami pārrāva elektrības padevi un sabojāja dzesēšanas sistēmas Fukušimas AES sešos reaktoros, trijos no tiem izraisot daļēju kodoldegvielas serdeņa kušanu. Reaktoru turbīnas ēkas nopostījuši vairāki sprādzieni un ugunsgrēki.

Pastāv bažas, ka trešajā reaktorā kodoldegvielas serdenis, ko veido nestabils urāna un plutonija savienojums, jau sācis kust cauri tērauda kapsulai. Lai nodrošinātu degvielas stieņu atrašanos ūdenī un apturētu kušanu, stacijā saliets milzīgs daudzums jūras ūdens. Tikmēr Klusajā okeānā vairāku simtu metru attālumā no piekrastes svētdien reģistrēts radioaktīvā joda līmenis, kas 1850 reizes pārsniedz noteikto normu. Sestdien radioaktīvā joda līmenis bija 1250 reizes virs normas.

Pēc Japānas kodoldrošības aģentūras paziņojumiem, radiācijas piesārņojums nerada draudus jūras radībām un jūras izcelsmes pārtikai, apgalvojot, ka viļņi radioaktīvās daļiņas āri izklīdinās. Glābēji plāno svētdien pirmā reaktora dzesēšanai sākt izmantot elektriskos sūkņus ugunsdzēsēju cisternu vietā. Reaktoriem atjaunota elektrības padeve pa augstsprieguma līnijām, ļaujot daļā reaktoru kontroles telpu strādāt gaismā. Sestdien glābēji atsākuši dzesēšanā izmantot saldūdeni, jo, jūras ūdenim iztvaikojot, reaktorā uzkrājas sāls, kam var būt korozīvs efekts.

Savukārt radioaktīvie tvaiki no AES piesārņojuši lauksaimniecības un piena produktus reģionā, liekot amatpersonām ieviest ierobežojumus preču pārvadājumiem. Vienlaikus ASV, Eiropas Savienība, Ķīna un vēl virkne valstu ieviesušas ierobežojumus Japānas produkcijas ievešanai. Krāna ūdenī Tokijas apkārtnē pagājušā nedēļā konstatēts paaugstināts radiācijas līmenis.

Amatpersonas evakuējušas iedzīvotājus 20 kilometru rādiusā ap Fukušimas AES, rekomendējot savas mājas pamest arī 30 kilometru rādiusā ap staciju dzīvojošajiem cilvēkiem.

Ziņu avots: Leta, Первый канал, Vesti.ru

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: