Latvijas upēs sāk iziet ledus

Daugava no Vanšu tilta. Tiešsaistes kamera @ rop.lv

Vēl ceturtdien Daugavu klāja vienlaidus ledus sega, tikai vietām bija vaļumjoslas, taču šodien ledus izkustējās un upe pie Rīgas jau ir daļēji brīva no ledus. Ledus sakustējies arī citās Latvijas upēs – Mēmelē un Dubnā.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2013/03/video.jpg

Aizvadītajā diennaktī upēs pārsvarā turpinājās ūdens līmeņa paaugstināšanās. Daugavā posmā Veļiža – Krāslava ūdens līmenis cēlās ar intensitāti 20 – 37 cm, posmā Daugavpils – Jēkabpils 8 – 16 cm, bet Daugavas pietekās Dubnā, Aiviekstē, Ogrē un Lielajā Juglā 3 – 9 cm diennaktī. Ūdens līmenis Gaujā paaugstinājās par 1 – 7 cm, Lielupē posmā Mežotne – Staļģene par 8 – 9 cm, savukārt Ventā posmā Vārdava – Kuldīga par 16 – 20 cm diennaktī.

Kopumā šī gada pavasarī ūdens līmenis Daugavā Baltkrievijas teritorijā paaugstinājies par 0.9 – 1.5 m, bet posmā no Piedrujas līdz Jēkabpilij par 0.3 – 1.0 m.

Latvijas teritorijā Daugavā ledus vēl ir nekustīgs, tomēr daudzviet izveidojušās ūdens vaļumjoslas vai arī ūdens ir uzplūdis virs ledus. Ledus sakustēšanās fiksēta Daugavas pietekā Dubnā, kā arī Lielupes pietekā Mēmelē.

Ūdens līmeņa kontrole Daugavā pie Jēkabpils. Tiešsaistes kamera @ demvar.lv

Ventā pie Kuldīgas upe ir brīva no ledus, bet Gaujā pie Siguldas, Aiviekstē pie Lubānas, Amatā pie Melturiem un Salacā pie Lagastes ledus palicis tikai gar krastiem. Tas gan nenozīmē, ka ledus upēs ir izgājis. LVĢMC nav informācijas par situāciju tālāk no novērošanas posteņiem.

Tuvākajās dienās Latvijas upēs straujāk celsies ūdens līmenis. Ledus strauji zaudēs izturību un straujākajos upju posmos iespējama ledus sakustēšanās. Atrasties uz ledus ir ļoti bīstami.

Tā kā parasti ledus no Daugavā sākumā iziet Latvijas teritorijā un tikai tad pieplūst ledus gabali un kušanas ūdeņi no Baltkrievijas, šī brīža situācija rada lielākus plūdu draudus Daugavas krastiem Latvijā. Skat. Sākas plūdi Baltkrievijā.

Zinas.latvijasradio.lv, LVĢMCltvpanorama

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: