Komētu gaidot

pan_starrs_2Līdz šim bieži daudzinātā komēta C/2011 L4 Pan-Starrs bija novērojama tikai Dienvidu puslodē, bet par godu Starptautiskajai Sieviešu dienai, ar 8.martu arī Ziemeļu puslodes iedzīvotāji varēs gaidīt astes zvaigznes parādīšanos.

Izdevību garām laist nevajadzētu – šī komēta klasificēta kā neregulāra, – tas nozīmē, ka apliekusi loku ap Sauli, tā pazudīs kosmosa tālēs uz nezināmu laiku, varbūt uz 100 000 gadu, varbūt arī ilgāku. Tāpēc skaidrs, ka šī būs vienīgā izdevība redzēt PanStarrs pie debess juma.

Kā atrast komētu?

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Jārēķinās ar  to, ka šovakar komētu droši vien saskatīt varēs tikai ar binokļa palīdzību un sākotnēji tās spožums būs ne lielāks kā Lielā Lāča zvaigznāja zvaigznēm. Taču, sākot ar 10.martu, kad Pan Starrs atradīsies vistuvāk Saulei (45 miljoni km) un tās aste būs visgarākā, to varēs redzēt arī ar neapbruņotu aci. Astronomi domā, ka vislabākās dienas komētas vērošanai būs no 11. līdz 14.martam.

Web_Mar_Panstarrsa_brightLai redzētu Pan Starrs, ir jāsagaida saulriets, tad , apmēram 30 minūtes pēc rieta jāpagriežas pret rietumiem un jāvēro, kur atrodas dilstošā Mēness sirpis. Netālu no tā arī būs redzama komēta (apmēram var orientēties pēc pievienotās shēmas).

Iespējams, ka komēta “mūsu pusē” nonākusi no Orta mākoņa – pie pašām Saules sistēmas robežām riņķojošam debess ķermeņu spieta. Komētas kodola diametrs ir kosmosa mērogiem niecīgs – tikai 20 līdz 30 km, taču Saules ietekmē komētas ledus  iztvaiko un veido gāzu asti līdz pat viena miljona kilometru garumam.

Astes zvaigzne savu nosaukumu guvusi par godu teleskopam Pan-STARRS, ar kuru to atklāja.

5 Responses to Komētu gaidot

 1. neredzams says:

  Super. Es nojaušu kur būs man jāvēro lai redzētu. Un ņemot mūsu sala ierašanos un debesis bez mākoņiem. Komēta cik es noprotu būs vērojam SKA pretējā virzienā? Kas pirms kāda laika arī bija redzams no Latvija. ?

 2. neredzams says:

  Stellarium izskatās, ka nemeklē SKA meklēja…. 😦

 3. guigo says:

  kas ir SKA?

 4. neredzams says:

  Es atvainojos.
  SKA = Pēterburgas hokeja komanda – Sporta Klubs Armijas.
  SKS = Starptautiskā Kosmosa Stacija.

  Ja vienlaikus vēro hokeju un domā par komētām … Nu sajuka. 🙂 kaut bieži šos abus īsinājumus jaucu 🙂

 5. Kādam ir bildes? Es vēl neredzu. Lai gan mēness ir skaidri saskatāms

%d bloggers like this: