Kamēr Saule plosās “Curiosity” noliek čučēt

Otrdien zinātnieki fiksēja spēcīgu Saules uzliesmojumu, kura izmestās radiācijas vilnis plūst Marsa virzienā. Saules virsmas uzliesmojuma rezultātā, kosmosā tika izsviests milzīgs apjoms Saules koronālās masas (CME), kurš Sarkanajai planētai tuvojas ar ātrumu 3,2 miljoni kilometru stundā. Skat. Grandiozs Saules uzliesmojums. Zemei paveicies…

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) ir izslēgusi Marsa izpētes robotu “Curiosity”, lai pasargātu to no Saules uzliesmojuma radītas radiācijas plūsmas, vēsta raidsabiedrība “Sky News”.

Lai gan “Curiosity” ir konstruēts tā lai izturētu skarbus apstākļus, nesen tam radās datora problēmas. “Mēs esam daudz izmanīgāki ” robota īslaicīgo atslēgšanu komentē Ričards Kuks no NASA laboratorijas, kas vada 2,5 miljardu dolāru (1,35 miljardi latu) vērto projektu

Speciālisti uzsver, ka šis uzliesmojums gan nav nekas ārkārtējs, bet uzskatāms par “vidēju”. Robota atslēgšana nozīmē, ka kavēsies nesen no urbuma paņemto iežu paraugu analizēšana. Atslēgto mērinstrumentu dēļ “Curiosity” arī nevarēs sekot Saules daļiņu plūsmai.

Šis Saules uzliesmojums Zemi neietekmēs, prognozē pētnieki. Darboties turpinās arī Marsa visurgājējs “Oportunity”, kurš uz planētas atrodas jau kopš 2004. gada.

Lieli Saules uzliesmojumi ir radījuši magnētiskās vētras, kuras ir spējīgas radīt traucējumus un bojājumus lidmašīnām, satelītu sakariem, GPS pakalpojumiem un elektrotīkliem. Magnētiskā aktivitāte arī rada uz Zemes novērojamās ziemeļblāzmas.

2003. gadā spēcīgs Saules uzliesmojums sabojāja ap Marsu riņķojošā kosmosa kuģa “Odyssey Orbiter” radiācijas sensoru.

P.S. Drīz šis Saules aktīvais reģions pavērtīsies pret Zemi… 🙄

Delfi.lvNOAA NWS Space Weather Prediction CenterMrSkywatcher 

4 Responses to Kamēr Saule plosās “Curiosity” noliek čučēt

  1. Egons says:

    Paskaidrojiet nejēgam! Gaismas ātrums ir apt. 1 079 252 848,8 km/h, tāpat arī visiem el. magnētiskiem u.t.t. starojumiem. Tad, kas ir Saules koronālais starojums, kas apdraud (šai gadījumā) Marsa zondi, ja tas tuvojas Marsam apt. 340 reizes lēnāk kā tam teorētiski būtu lemts?
    Un vēl – pat Latvijas astronomi, novērojuši Saules aktivitātes, prognozēja, kad pie mums varētu būt novērojamas ziemeļblāzmas, sakaru traucējumi u.t.t. Tātad – redzēja ātrāk, nekā ar to pašu ātrumu nākošie magn. starojumi sasniegtu Zemi? Kāds ir skaidrojums?

    • Saules vējš, kas izraisa ģeomagnētiskās vētras, nav radiācijas starojums, tas ir jonizētu daļiņu (hēlija un ūdeņraža) plūsma, kas pārvietojas ar ātrumu 300 – 1200 km/s. Konkrētais ātrums droši vien atkarīgs no uzliesmojuma spēka.

  2. Atbalsojums: AR1678 atgriežas… | Citāda Pasaule

  3. Atbalsojums: NASA paziņo ka uz Marsa iespējams pastāvējusi dzīvība | Citāda Pasaule

%d bloggers like this: