Sniega vētra ASV. Vai gaidāma arī “supervētra”?

20130305_snowstorm_USAŠodien ASV ziemeļu reģionus pārņēmusi spēcīga sniega vētra, kas plosās 10 pavalstīs.  Atcelti tūkstošiem avioreisu, slēgts simtiem skolu, daudzi autoceļi jau kļuvuši neizbraucami. Gaidāma situācijas pasliktināšanās. Vietējie meteodienesti iesaka bez vajadzības nedoties ceļā, jo tuvākajās stundās tiek prognozēts ļoti ievērojams sniega daudzums.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

20130305_snowstorm_USA_3

Shēma Nr. 1. Pašreizējās sniega vētras veidošanās modelis.

Pilnīgi iespējams, ka Mineapolisa un Čikāga saņems vairāk sniega, nekā visā līdzšinējā ziemas sezonā. Vissmagāk skartajās pavalstīs – Ziemeļkarolīnā, Rietumu Virdžīnijā, Kolumbijas apgabalā un galvaspilsētā Vašingtonā, kā arī Merilendā gaidāmi elektropadeves pārtraukumi,-  milzīgs daudzums slapja sniega visticamāk sapostīs elektrolīnijas. Austrumu piekrastē, pateicoties siltākām gaisa masām, sniegs pāries lietusgāzēs. Kopā ar 9 metrus augstajiem viļņiem tas radīs piekrastes rajonu applūšanu.

Shēma Nr. 2.1962.gada vētras veidošanās.

Shēma Nr. 2.
1962.gada vētras veidošanās.

Daži meteorologi pašreizējos klimatiskos apstākļus salīdzina ar 1962.gada 5.-9.marta “supervētru”, kas veidojās ļoti līdzīgos apstākļos (skat. shēmu Nr.2). Toreiz vēja ātrums pārsniedza 30 m/s, viļņu augstums – 12 metrus. Gāja bojā 40 cilvēki, ievainojumus guva vairāk kā 1000, bet zaudējumi materiāla izteiksmē tika novērtēti kā 200 miljoni USD.

1962.gada vētra notika augoša Mēness fāzē, kas pēc speciālistu domām pastiprināja stihijas graujošo spēku. Šogad šīs briesmas nedraud, jo pilnmēness ir beidzies un Mēness atrodas dilstošā fāzē. Tomēr nav šaubu, ka amerikāņus gaida dažs labs pārbaudījums.

ASV Austrumu piekraste pēc 1962.gada vētras.

ASV Austrumu piekraste pēc 1962.gada vētras.

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: