“Džungļu meitene” Tippi

Tippi DegrēTippi Bendžamina Okanti Degrē, kaut pēc izskata ir parasta meitene, tomēr bērnības atmiņas viņai ir ļoti īpašas. Lielāko daļu savas bērnības viņa pavadījusi Āfrikā, kopā ar savvaļas zvēriem un vietējiem aborigēniem.

Jau ilgi pirms viņas piedzimšanas viņas vecāki reiz izlasīja kādā grāmatā rakstu, kas veltīts Rietumāfrikas faunai. Izlasītais, un īpaši mangustu – okanti fotogrāfijas viņus tā aizrāva, ka Silvija un Alans Degrē devās ekskursijā uz Āfriku, lai paši redzētu visu savām acīm. Ekskursija ieilga, un Degrē ģimene beigu beigās palika dzīvot Āfrikā.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Degrē ģimene nodzīvoja Kalahari tuksnesī 7 gadus. Viņi uzfilmēja daudz dokumentālo filmu par dzīvniekiem, izdeva vairākus fotoalbumus par Āfrikas faunu. Kad piedzima Tippi, Rietumāfrikas nacionāla parka vadība bērna drošības apsvērumu dēļ lūdza, lai ģimene pamestu rezervātu.

Tad ģimene pārcēlās uz rezervātu Botsvanā. Fotomateriāla meklējumos Degrē dienām ilgi pavadīja dabā, un visur ņēma meiteni sev līdzi. Tippi iepazina bīstamās situācijas, kādas cilvēks var piedzīvot savvaļas dabā, mežonīgo dzīvnieku paradumus. Viņa iemācījās, kā izdzīvot starp čūskām, skorpioniem, mežonīgajiem plēsējiem. “Tas tikai izklausās sarežģīti,” ir teikusi meitenes māte, “bet patiesībā sarežģītāk iemācīt bērnu ielu satiksmes noteikumiem.”

Savvaļas zvēri bija Tippi rotaļu biedri, to skaitā vecais zilonis Abu, leopardi, krokodili, žirafes, vēršvardes, pat hameleoni. Bet aborigēni iemācīja bērnam savu valodu, paradumus un daudzus izdzīvošanas noteikumus.

Kad Tippi apritēja 10 gadi, ģimene atgriezās Francijā. Parīzē meitene sāka mācīties vietējā skolā, bet drīz pārgāja uz mājapmācības sistēmu, – viņa tik ļoti atšķīrās no saviem vienaudžiem, bet apkārt viss bija tik nepierasts! Adaptācija “pilsētas džungļos” bija grūta.

Pilsēta viņai šķita liela, skaļa, bīstama un netīra. Mūsdienu modernajā pasaulē visas viņas zināšanas izrādījās nederīgas. Viņa zināja visu par hameleonu sugām, taču neko nezināja par Hariju Poteru. Viņa zināja, kā pareizi apieties ar paviāniem, taču baidījās no metro. Viņa bija rotaļājusies ar ziloni, taču ne reizi nebija draudzējusies ar sev līdzīgu cilvēka bērnu. Viņai zem gultas bija dzīvojis pitons, taču viņa neko nebija dzirdējusi par Maiklu Džeksonu…

Grāmata par meitenes piedzīvojumiem “Āfrikas Tippi” (Tippi of Africa) ir publicēta un pārtulkota daudzās pasaules valodās. Tippi Degrē ir ne tikai galvenā šīs grāmatas varone, bet arī līdzautore. Jau pēc pārcelšanās uz Parīzi Tippi tomēr  uz kādu laiku atgriezās savā dzimtenē, Āfrikā, lai piedalītos sešu dokumentālo filmu uzņemšanā kanālam “Discovery”.

Tagad Tippi Degrē ir pieaugusi un studē Sorbonnas universitātē Parīzē.

One Response to “Džungļu meitene” Tippi

  1. Luīze says:

    Super materiāls! Paldies!

%d bloggers like this: