Jau pavisam drīz Arktika var zaudēt polāro ledus cepuri

Arktika strauji zaudē ledus segu, turklāt tik strauji, ka viss polārais apgabals vasaras mēnešos drīz vien vispār būs bez ledus – tādu, ne  visai iepriecinošu prognozi aizvadītajā nedēļā apstiprinājuši zinātnieki. Izrādās, ka samazinās ne tikai ledus redzamā platība, bet arī ledus segas biezums.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Draudīgo ledus kušanas ātrumu apstiprinājuši mērījumi no Eiropas kosmosa aģentūras satelīta CryoSat-2, piemērojot jaunu mērījumu tehnoloģiju,  kas papildus ledus laukumam spēj noteikt arī ledus slāņa biezumu.

Kaut gan ledus biezumu ir grūtāk novērot, tās samazināšanās ir priekšvēstnesis vēl straujākai ledus cepures kušanai jau tuvā nākotnē, – NBS ziņu dienestam apstiprinājis Hristiansko Haass, Kanādas pilsētas Jorkas universitātes meteorologs. Arktiskā ledus apjoms 2012.gadā sasniedzis savu minimumu visā meteoroloģisko novērojumu vēsturē; tas bijis tikai apmēram puse no visas platības, kas novērotas laika posmā no 1979.gada.

Publicētie pētījumu dati apstiprina iepriekšējos ziņojumus, kas bija sagatavoti, pamatojoties uz NASA mākslīgā pavadoņa ICESat datiem laikā no 2003. līdz 2008.gadam. Saskaņā ar prognozēm, kas izstrādātas, pamatojoties uz šiem datiem, Arktika vasaras mēnešos var pilnīgi atbrīvoties no ledus jau vistuvākajā laikā.
Pētījumu rezultāti publicēti žurnālā  Geophysical Research Letters. Līdz šim daži eksperti apgalvoja, ka prognozes par 75 – 80 % Arktikas ledus zaudēšanas bija pārspīlētas, – preses relīzē norādījis pētījuma līdzautors Aksels Švaigers. “Taču jaunais darbs parāda, ka mūsu līdzšinējie ledus vērtējumi bijuši pārāk konservatīvi. Un ledus apjomu samazināšanās notiks vēl ātrāk.”

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: