Zemes dzīlēs veidojas jauni «supervulkāni» (Ilustratīvais materiāls)

Izpētīts, ka ik pēc dažiem miljoniem gadu uz Zemes izvirst gigantisks vulkāns. Šie vulkāni nelīdzinās nekam, ko cilvēks sava mūža laikā spētu pārdzīvot, jo «supervulkāna» izvirdums var ilgt pat vairākus tūkstošus gadu.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Tā pelni un vulkāniskās gāzes spēj iznīcināt praktiski visu dzīvo radību plašās zemeslodes teritorijās. Jūtas universitātes seismologs Maikls Torns (Michael Thorne) nonācis pie dažiem secinājumiem par to, kas izraisa tik milzīgus izvirdumus, raksta NPR.

Torns izmanto seismiskos viļņus, lai gūtu priekšstatu par to, kas notiek aptuveni 2 896 kilometrus zem Zemes virsmas, kur ārējo kodolu nomaina mantija. Uz šīs robežas atrodas divi milzīgi akmeņu krāvumi – viens zem Klusā okeāna, bet otrs zem Āfrikas. Tas kļuvis zināms jau pirms 20 gadiem, taču Torns atklājis ko jaunu.

«Manuprāt, šis ir pirmais pētījums, kas varētu skaidri norādīt uz to, ka šīs kaudzes kustas,» viņš saka.

Akmeņu krāvumu diametrs ir aptuveni 4 828 kilometri, turklāt Torns uzskata, ka zem Klusā okeāna patiesībā atrodas divas akmeņu kaudzes, kas spiežas viena pret otru. Tām satiekoties, veidojas milzīga akmeņu un zemes pika.

Torns stāsta, ka tā ir tik liela, kā viss Floridas štats, un gar tās malām atrodas vēl citas, mazākas, daļēji sakusušu akmeņu pikas.

Pastāv iespēja, ka no šīm akmeņu pikām berzes rezultātā no Zemes dzīlēm kaut kad sāks celties dūmu grīstes, kas savukārt var izraisīt milzīgu vulkāna izvirdumu, viņš skaidro.

Tomēr viņš uzsver, ka uztraukumam nav pamata, jo milzu vulkāna veidošanās notiek ļoti lēni un līdz brīdim, kad kāda no atklātajām akmeņu kaudzēm izvirdīs, var paiet vēl 100 miljoni gadu.

Un vispār ir citi supervulkāni par kuriem satraukties vajadzētu vairāk…

Sv. Helēnas vulkāna izvirdums 1980. gadā ASV bija viens no spēcīgākajiem vulkānu izvirdumiem pēdējā gadsimta laikā.

BNN.lvunews.utah.edunature.comPLSheffield

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: