Zinātnieki pirmo reizi nofilmē milzu kalmāru (Video)

Pirmo reizi zinātniekiem izdevies nofilmēt leģendām apvīto milzu kalmāru dzīvnieka dabiskajā dzīves vidē, par soli pietuvojoties okeāna dzīlēs mītošā milzu bezmugurkaulnieka noslēpumainās dabas atklāšanai. Japānas zinātnieki aptuveni 630 metru dziļumā Klusajā okeānā nofilmējuši milzu radījumu, sekojot tam līdz pat 900 metriem zem ūdens.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Jūras dzīļu pētnieku fiksētais milzu kalmārs (Architeuthis) bijis trīs metrus garš, taču, pēc ekspertu aplēsēm, tā patiesais garums sasniegtu aptuveni astoņus metrus, ja vien tam nebūtu trūkuši divi priekšējie taustekļi. Milzu kalmāri garumā var var sasniegt pat 18 metru, un tie ir lielākie pasaulē zināmie bezmugurkaulnieki.

«Tas bija mirdzošs un tik skaists,» ziņu aģentūrai AFP stāstīja pētnieks Tsunemi Kubodera. «Es biju tik saviļņots, kad to pirmo reizi ieraudzīju, taču jau pirms tam biju drošs, ka to redzēsim, jo mēs skrupulozi pārmeklējām zonas, kurās tas varētu būt, vadoties pēc mūsu iepriekšējiem pētījumiem.» – «Zinātnieki visā pasaulē cerējuši nofilmēt milzu kalmāru viņa dabiskajā dzīves vidē, taču visi mēģinājumi līdz šim bijuši neveiksmīgi,» piebilda T. Kubodera. «Ar šo ierakstu mēs ceram atklāt ko vairāk par šo sugu,» uzsvēra pētnieks.

Jūras dzīļu pētnieki trīs cilvēku komandā veica aptuveni 100 misiju, zemūdenē pavadot kopumā ap 400 stundām Klusā okeāna dibenā, pirms viņiem izdevās uziet milzu kalmāru.

Milzu kalmāri dēvēti par vienu no lielākajām okeāna dzīļu mīklām. Par šiem dzīvniekiem zināms maz, jo tie mīt aptuveni 1000 metru dziļumā, lai gan naktīs paceļas līdz pat 400-500 metriem.

Par lielajiem radījumiem jau izsenis stāsta leģendas, kurās tas pazīstams kā jūrnieku bieds, jo nogremdē kuģus līdz ar visu to apkalpi. Šausminošais jūras briesmonis bija sastopams jau sengrieķu mītos, bet īpaši populārs – skandināvu leģendās.

Dienagizmodo.fr, Vesti.ru, Reuters

3 Responses to Zinātnieki pirmo reizi nofilmē milzu kalmāru (Video)

  1. sarkanakmens says:

    Žēl, ka nevar to kalmāru salīdzināt balkām novietojot kādu priekšmetu, bet noteikti tam jāizskatās ļoti lielam – 3 aligātoru lielumā.

  2. sarkanakmens says:

    Tur jau droši vien viena no trīs sirdīm būs lielāka par papagaili. 😀

%d bloggers like this: