Klasiskais cūku mēris atklāts arī Latvijas mājas cūkām

PAPILDINĀTS↓

Latvijā klasiskais cūku mēris atklāts arī mājas cūkām, aģentūru BNS informēja Pārtikas un veterinārajā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Tādēļ dienests otrdien pulksten 16 rīko preses brīfingu (Rīgā, Peldu ielā 30, 1.stāva konferenču zālē), kurā par uzsākto epidemioloģisko izmeklēšanu un noteiktajiem slimības ierobežošanas pasākumiem informēs PVD ģenerāldirektors Māris Balodis un PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga. Līdz preses brīfingam PVD sīkāku informāciju nesniedz.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

PVD pagājušās nedēļas beigās paziņoja, ka Latgalē nomedītām mežacūkam atklāts klasiskais cūku mēris. To komentējot, Lamberga pirmdien LTV atzina, ka vislielākais risks šobrīd ir mājas cūku populācijai. “Ja infekcija ir mežacūku populācijā, ar to var cīnīties un tā ir pusbēda. Ja gadījumā infekcija nokļūs mājas cūku populācijā, tad mums ir jārēķinās ar diezgan nopietniem starptautiskās tirdzniecības ierobežojumiem, kā arī tas ļoti dārgi izmaksās valstij pašai,” sacīja Lamberga un atzīmēja, ka cilvēkiem cūku mēris nav bīstams.

Ar klasisko cūku mēri slimās mežacūkas nomedītas Dagdas un Pasienes novada mežos. PVD ir aicinājis mājas cūku turētājus, it īpaši Latgales reģionā dzīvojošos, sekot līdzi cūku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt veterinārārstu, ja cūkas izskatās neveselas vai nobeidzas. PVD arī sāka izlases veidā laboratoriski izmeklēt mājas cūkas Zaļesjes, Pasienes, Istras, Šķaunes, Bērziņu, Svariņu, Ķepovas, Robežnieku, Indras un Asūnes pagasta saimniecībās un papildus informēs cūku turētājus par to, kā pasargāt dzīvniekus no saslimšanas.

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan arī mājas cūkas. Slimības pazīmes ir augsta ķermeņa temperatūra, konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas, īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Slimās sivēnmātes var abortēt, sivēni piedzimt vārgi, atsevišķos gadījumos – nedzīvi. Saslimšana parasti beidzas ar cūku nobeigšanos. Slimības ierosinātāju no novietnes uz novietni var pārnest ar piesārņotu barību, ūdeni, inventāru, apģērbu un transporta līdzekļiem, termiski neapstrādātām, cūkgaļu saturošām virtuves ēdienu atliekām. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

LTV.lv

27.nov. Klasiskais cūku mēris šodien konstatēts trijās Latgales saimniecībās – divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena – Svariņu pagastā, informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

“Tās ir nelielas saimniecības, savukārt lielu eksportējošu saimniecību tostarp nav. Kopējais inficēto cūku skaits ir 17. Tās visas tiks iznīcinātas, bet inficētais materiāls – sadedzināts,” sacīja Balodis.

Viņš arī sacīja, ka ap inficētajām saimniecībām tiks noteikta trīs kilometrus plaša aizsardzības zona, ārpus kuras būs aizliegts pārvietot jebkurus dzīvniekus.

“Pārbaudīsim cūkas arī visās tuvākajās saimniecībās, kas atrodas desmit kilometru noteiktajā uzraudzības zonā. Apdraudētajās zonās patlaban strādā 40 PVD speciālisti, kā arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes veterinārmedicīnas studenti.”

Leta, DB.lv

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: