Aizvadīts nokrišņiem bagātākais pavasaris šajā gadsimtā

Šā gada pavasaris bijis ar mainīgi siltu un mitru laiku, taču kopumā 2012.gada pavasaris kļuvis par šī gadsimta nokrišņiem bagātāko pavasari, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Šogad visi pavasara mēneši Latvijā ir bijuši gan siltāki, gan nokrišņiem bagātāki par ilggadējiem vidējiem rādītājiem. Tādējādi ar kopējo nokrišņu daudzumu 130% no normas aizvadītais pavasaris ir bijis devītais nokrišņiem bagātākais pēdējos 90 gados un vislietainākais 21.gadsimtā.

Savukārt gaisa temperatūra bijusi 1,4 grādus virs normas, līdz ar to pavasaris ir 12.siltākais Latvijā pēdējos 90 gados un ceturtais siltākais šajā gadsimtā.

Toties Grenlandes dienvidos 29.maijā reģistrēts jauns maija siltuma rekords – Narsarsuakas ciematā gaisa temperatūra paaugstinājās līdz +24,8 grādiem, paziņoja Dānijas Meteoroloģijas institūts. Tādējādi par 2,4 grādiem pārspēts iepriekšējais maija siltuma rekords, kas bija 1991.gada 31.maijā reģistrētie +22,4 grādi.

Neierasti silts laiks Grenlandē turpinās vairākas dienas, 30.maijā gaisa temperatūra piekrastē pakāpās līdz +24 grādiem. Gaisa temperatūras paaugstināšanās virs +20 grādiem ir reta parādība arī vasaras vidū.

Pasaules lielākajā salā tikai divreiz vēsturē reģistrēta vēl augstāka gaisa temperatūra: +24,9 grādi 2010.gada 2.septembrī un +25,5 grādi 1990.gada 27.jūlijā. Visi siltuma rekordi reģistrēti Grenlandes galējos dienvidos vai dienvidrietumos.

Ziemā gaisa temperatūra Grenlandes vidienē mēdz noslīdēt zem -50 grādiem. 80 procentu salas klāj ledus sega, kas ir līdz trim kilometriem bieza. Saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Klimata pārmaiņu starpvaldību padomes aprēķiniem Grenlandes ledāju izkušana nozīmētu ūdens līmeņa paaugstināšanos Pasaules okeānā par vairāk nekā septiņiem metriem.

Leta

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: