Jauna hipotēze par milzu uzliesmojumiem uz Saules (Video)

Pretēji iepriekšējām hipotēzēm, uz Saules ir iespējami tā sauktie superuzliesmojumi, kuri izraisītu līdz šim nepiedzīvota stipruma magnētiskās vētras un radiācijas starojumu, nodarot nopietnu kaitējumu Zemei. Pie tāda secinājuma ir nonākusi zinātnieku grupa no Kioto Universitātes Japānā.

Līdz šim tika uzskatīts, ka uz Saules var notikt tikai parastie uzliesmojumi, kuri rada magnētiskās vētras, kas spējīgas traucēt sakaru sistēmas un sabojāt satelītus, bet superuzliesmojumi iespējami tikai uz zvaigznēm, kuru tuvumā riņķo smaga planēta ar Jupiteram līdzīgu masu, izraisot tā saukto “karstā Jupitera” efektu.

Milzīgais Saules koronas izvirdums 2011 gada 7 jūnijā

Cenšoties pārbaudīt šo teoriju, zinātnieku grupa ar teleskopa palīdzību no 2009. gada aprīļa līdz decembrim ik pēc 30 minūtēm mērīja aptuveni 83 tūkstošu Saulei līdzīgu zvaigžņu spožumu.

Pats spēcīgākais reģistrētais X28+ kategorijas Saules uzliesmojums 2003 gada 4 novembrī.

Pētījuma rezultātā uz 148 zvaigznēm konstatēja 365 superuzliesmojumus, bet “karstā Jupitera” efekts uz tām nav konstatēts. Tas ļāvis pētniekiem secināt, ka superuzliesmojumi teorētiski ir iespējami arī uz Saules. “Tāda parādība Zemei var nodarīt lielu ļaunumu, mēs turpināsim pētījumus,” žurnālistiem pavēstīja zinātnieku grupas vadītājs Kandzunari Sibata.

Delfi.lv

Skat. arī:  Postošas Saules vētras iespējamība tuvākajos gados – 1:8 (Filma)

P.S. Uz atvadām milzīgais Saules plankums 1476 (Skat. Saules aktivitātes pieaugums un polārblāzmu 2012 pavasara sezonas noslēgums? (Foto)šodien 17.maijā 4:47 (pēc Latvijas laika) radīja ilgstošu M5.1 kategorijas uzliesmojumu. 

Uzliesmojums  izsauca S2 līmeņa (vidēja līmeņa) radiācijas vētru un R2 līmeņa (vidēja līmeņa) radiotraucējumus. Kā arī  protonu vētru uz Zemes.

NOAA, Vesti.ru

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: