Paaugstinātā vulkānu aktivitāte gadu mijā (Foto, Video)

ASV Aļaskas štata Aleutu salās, ceturtdien 29.decembrī, sācies Klīvlenda vulkāna izvirdums, kura izmesto pelnu mākonis var apdraudēt gaisa satiksmi, ziņo ārvalstu mediji.

A true-color satellite image of Cleveland Volcano

Ceturtdien virs vulkāna 5 tūkstošu metru augstumā pacēlās pelnu mākonis. Vulkāns atrodas uz neapdzīvotās Čuginadakas salas, 1500 kilometrus uz dienvidrietumiem no Ankoridžas pilsētas.

Klīvlenda vulkāns skaitās viens no visaktīvākajiem vulkāniem pasaulē.Iepriekšējais Klīvlenda vulkāna izvirdums notika 2001.gadā.

Indonēzijā Ternates salā Gamalama vulkāna izraisītajos plūdos un dubļu nogruvumos 27.decembrī gājuši bojā vismaz 4 cilvēki un desmitiem tika ievainoti. Pats vulkāns sāka izvirdumu 4.decembrī izsviežot pelnu un dūmu mākoni vismaz 2 kilometru augstumā, liekot panikā evakuēties tūkstošiem vietējo iedzīvotāju.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Paniku Indonēzijas iedzīvotājos izraisījis Lokonas vulkāna izvirdums, kurš sācies otrdien. Viena no aktīvākajiem Indonēzijas vulkāniem radītais dūmu un pelnu mākonis radījis paniku tuvējo ciemu iedzīvotājos, vēsta BBC.

Tiesa, kā norāda raidorganizācijas, varasiestādes vēl cilvēku evakuāciju nav sākušas.

Lokonas vulkāns, kurš atrodas uz Sulavesi salas, atmodies naktī uz otrdienu. “Vulkāna atmošanās bija dzirdama vairāku kilometru rādiusā un cilvēki panikā mukuši prom no savām mājām,” vēstījis vietējais vulkanologs Frīds Bīns.

Pelnu mākonis ietinis visu ciematus, kuru kopējais iedzīvotāju skaits ir, apmēram, 10 000. Jūlijā, kad šis vulkāns izvirda pēdējo reizi, tika evakuēti apmēram 5000 cilvēku.

2011. gada decembrī Sarkanajā jūrā tika reģistrēts vulkāna izvirdums. 19. decembrī zvejnieki esot novērojuši pat 30 metrus augstas lavas strūklas. 20. un 22. decembrī NASA satelīti Terra un Aqua nofotografēja pelnu un gāzu mākoņus. Savukārt Aura satelīta ozona novērošanas instruments OMI konstatēja sēra dioksīda koncentrācijas paliecināšanos.

Tomēr tas bija vairāk nekā tikai izvirdums.

23.12.2011 @ NASA

24.10.2007 @ NASA

2011. gada 23. decembrī fotografētajā attēlā redzams, ka šajā apgabalā parādījusies jauna sala. Ja salīdzinām 2007. gada 24. oktobrī fotografēto ar 2011. gada 23. decembrī tapušo attēlu, tad skaidri redzam, ka vietā, kur pletās ūdens klajs, tagad atrodas sala, no kuras augšup ceļas biezi mākoņi, kuri, visticamāk sastāv no pelniem un ūdens tvaika.

Krievijas zinātnieki bažījas, ka Kamčatkas vulkāns Kizimens var pārveidoties par supervulkānu. Kizemena vulkāns jau veselu gadu turpina izmest kilometriem augstus dūmu un pelnu mākoņus. Visa apkārtne ir nosēta ar pelniem un vietējie dzīvnieki pamet vulkānam pieguļošo rezervāta teritoriju.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Arī cits Kamčatkas vulkāns Sivelučs joprojām izrāda aktivitātes pazīmes un turpina dūmot, un tas redzams 27.decembrī uzņemtajā NASA fotogrāfijā.

Shiveluch 27.12.2011 @ NASA

Nerimstošais Sakurijamas vulkāns Japānā diennaktī veic vismaz pāris izvirdumus.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Kamēr gaidām baiso Katlas vulkāna izvirdumu 🙂 , varam aplūkot arī Pujeves vulkāna dūmošanu Čīlē, kas klasificēts kā vājš izvirdums. Neskatoties uz to, ka kalna pūles netiek pienācīgi novērtētas, tas turpina izmest iespaidīgus pelnu mākoņus.

Puyehue-Cordón Caulle 23.12.2011 @ NASA

Bet pats Katlas vulkāns Islandē ir mierīgs un uz doto brīdi nekādu īpašu seismisku aktivitāti neizrāda.

Apollo, timeslive.co.za, KanalPIK, Starpace.lv, NASA, Delfi.lv, Петербург-Пятый каналcubhf137 ,Icelandic Met Office

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: