2011 gada katastrofas pasaules ekonomikai izmaksā rekordlielu summu (Video)

Dabas un antropogēnās katastrofas pasaules ekonomikai šogad izmaksājušas 450 miljardus dolāru (242 miljardus LVL), aprēķinājusi Šveices apdrošināšanas kompānija Swiss Re, piebilstot, ka minētie zaudējumi ir lielākie vēsturē.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Apdrošināto zaudējumu apjoms sasniedza 108 miljardus dolāru (58,2 miljardus LVL), kas ir gandrīz 2,5 reizes vairāk nekā pērn. Apdrošināšanas kompāniju izdevumi varētu būt vēl lielāki, ja Japānā, kas šogad cieta no zemestrīces, cunami un katastrofas Fukušimas atomelektrostacijā, būtu vairāk apdrošinātu objektu, raksta Lenta.ru.

Zaudējumi Japānā notikušo katastrofu dēļ varētu svārstīties no 100 līdz 300 miljardiem dolāru (53,9 – 161,7 miljardiem LVL).

Iepriekš apdrošināšanas kompānija lēsusi, ka zemestrīču un katastrofu radītie zaudējumi šī gada pirmajā pusē vien varētu sasniegt 70 miljardus dolāru (37,7 miljardus LVL). Taču kopumā pirmajā pusgadā pasaules ekonomika katastrofās zaudējusi 278 miljardus dolāru (149 miljardus LVL).

Bet Lielbritānijas starptautiskas attīstības ministrs Endrjū Mitčels paziņojis, ka pasaule nav gatava efektīvai cīņai ar iespējamām kataklizmām un dabas katastrofām, jo turīgas valsts neiegulda pietiekami daudz līdzekļu Centrālajā ārkārtas situāciju likvidēšanas fondā (Central Emergency Response Fund, CERF), vēsta BBC.

Pēc viņa teiktā, Lielbritānija nākamgad plāno ieguldīt fondā 60 miljonu mārciņu (aptuveni 50,6 miljonus latu), taču fondā vienalga saglabāsies 45 miljonu mārciņu (aptuveni 38 miljonu latu) deficīts.Ministrs skaidroja, ka valstīm beidzot ir “jāpamostas”, pretējā gadījumā nepieciešamības brīdī naudas dabas stihiju seku likvidācijai var nepietikt.

CERF izveidoja ANO pēc postošā cunami Indijas okeānā 2004.gadā. CERF lielākās donorvalstis ir arī Zviedrija, Norvēģija un Nīderlande, kas nākamgad plāno fondam atvēlēt attiecīgi 71 miljonu ASV dolāru (aptuveni 35 miljoni latu), 60 miljonus dolāru un 53 miljonus dolāru. ASV savukārt fondam nākamgad solīja atvēlēt piecus miljonus dolāru (aptuveni 2,5 miljonus latu).

Šogad fonda līdzekļi izmantoti arī martā notikušā cunami seku likvidēšanai Japānā, zemestrīces seku likvidēšanai Jaunzēlandē, cīņai ar badu Somālijā, kā arī plūdu seku likvidācijai Filipīnās un Pakistānā.

“Šogad pasauli satricināja postošās katastrofas, un jārēķinās, ka arī nākotnē pasaule tādas piedzīvos. Pieredze liecina, ka starptautiskās sabiedrības iespējas reaģēt uz kataklizmām var būt efektīvākas, ja tās apsvērt iepriekš, nevis rīkoties, pamatojoties uz apstākļiem, kā to dara pašlaik,” paudis Mitčels.

BNN, Vesti.ru, Delfi.lv

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: