Saules uzliesmojumu klasifikācija (Video, Foto, Grafiskā informācija)

Solar superflare X28+ 04.11.2003 @ NASA

M1, M1.7, M6.0, X6.9. Pēdējā laikā nākas dzirdēt šādas burtu un skaitļu kombinācijas arvien biežāk (Šodien noticis pēdējos 5 gados spēcīgākais Saules uzliesmojums). Ņemot vērā prognozes, skaitļi varētu kļūt tikai lielāki un vēl biežāk atrodami dažādos medijos. Lielākais pēdējos 35 gados reģistrētais notikums pārsniedza X28.

Saules uzliesmojumi ir milzīgi sprādzieni uz Saules, kuru rezultātā starpplanētu telpā nonāk enerģija, gaisma un ļoti ātras daļiņas. Uzliesmojumi tiek saistīti ar Saules magnētiskajām vētrām un koronālās masas izvirdumiem. Uzliesmojumu skaits pieaug Saules aktivitātes maksimumā. Šobrīd tuvojas nākamais aktivitātes cikla (kas ilgst aptuveni 11 gadus) maksimums, kas varētu iestāties 2013. gadā. Tas nozīmē, ka uzliesmojumu kļūs vairāk. Daļa no tiem būs nelieli, bet daļa pietiekami spēcīgi, lai ietekmētu Zemi un tās apkārtni.

Lai mazliet atvieglotu tavu dzīvi, NASA ir izveidojuši materiālu, kur nedaudz iespējams gūt ieskatu Saules uzliesmojumos un to klasifikācijas sistēmā, kas arī slēpjas aiz šiem burtiem un skaitļiem.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Spēcīgākie uzliesmojumi tiek klasificēti kā X kategorijas uzliesmojumi. Vājākie ir pazīstami kā A (praktiski nepārsniedz Saules fona aktivitāti). Nākamie ir B, tad seko C, M un parādi noslēdz X. Katrs nākamis burts nozīmē, ka izdalītās enerģijas daudzums pieaug desmit reizes.  X ir desmit reizes spēcīgāki nekā M un 100 reizes spēcīgāki nekā C kategorijas uzliesmojumi. Šī klasifikācija ir balstīta uz uzliesmojuma spožumu rentgenstaru diapazonā no 1 līdz 8 angstrēmiem. Spožumu reģistrē GOES zonde, kas riņķo ap Zemi. Papildus burtiem tiek izmantota vēl sīkāka gradācija no 1 līdz 9. Tas nozīmē, ka X2 uzliesmojums ir desmit reizes spēcīgāks nekā X1.

C kategorijas uzliesmojumi un vēl vājākie praktiski neietekmē Zemi un tās apkārtnē esošos aparātus. M kategorijas uzliesmojumi var izraisīt īslaicīgus radiotraucējumus polārajos reģionos un vājas radiācijas vētras, kas var apdraudēt astronautus orbītā ap Zemi.

Visgraujošākie ir X kategorijas uzliesmojumi. Kā izrādās, šiem uzliesmojumiem reizēm nepietiek ar atvēlētajiem skaitļiem. Iespējami gan X11, gan X15 gan vēl spēcīgāki uzliesmojumi. Mūsdienās visspēcīgākais reģistrētais uzliesmojums notika 2003. gada 4.novembrī, kad orbitālo aparātu uztvērēji izslēdzās pie vērtības X28.

Pēdējos 35 gados spēcīgākie reģistrētie Saules uzliesmojumi @ solcomhouse.com

Kopš pasaules rīcībā ir vairāku Saules observatoriju flote, uzliesmojumi ir kļuvuši par fantastisku attēlu un video materiālu avotu. Milzīgas cilpas, kuru garums desmitiem reižu pārsniedz Zemes diametru, stiepjas augšup no Saules virsmas, savijoties un saplūstot. Iespaidīgāko uzliesmojumu laikā šo procesu laikā rodas enerģija, līdzvērtīga miljardiem ūdeņraža bumbu sprādzienam.

Ja spēcīgs uzliesmojums ir vērsts Zemes virzienā, tas kopā ar koronālās masas izvirdumu var izraisīt ilgstošas radiācijas vētras, kas var bojāt mākslīgos pavadoņus, sakaru sistēmas un pat uz Zemes izvietotas iekārtas un tīklus. 2006. gada decembra sākumā X kategorijas uzliesmojumi radīja koronālās masas izvirdumu, kas Zemes apkārtnē izraisīja GPS signālu traucējumus.

NASA, NOAA un citas institūcijas pasaulē nemitīgi vēro Sauli ar plašu kosmosa kuģu armiju, lai laicīgi informētu pasauli par X kategorijas uzliesmojumiem, kuri varētu skart Zemi. Savlaicīgi saņemta informācija noder, lai mākslīgos pavadoņus, astronautus, pilotus un iekārtas uz Zemes pasargātu no Saules darbības izraisītajiem efektiem.

Informācijas avoti: StarSpace.lv, NASA, NOAA

5 Responses to Saules uzliesmojumu klasifikācija (Video, Foto, Grafiskā informācija)

 1. ivarsj says:

  Domā ko raksti! Sāc ar to ka izskaidro kapēc vienu pusi mēnes cilvēki nekad neredz.
  Saules uzliesmotāj. Sāc ar tuvāko. Kas tas ir magnētiskā vētrā – to var radīt uz zemes ar atombumbu. Pieliec resursus. sāc ar sīkumu ko vispār nozīmē magnētiska vētra. Lai katrs savu mobilo pieliek pie radio mebrānas.

  • …Sāc ar tuvāko… ar atombumbu! Kas nu kuram tuvāks. 😀

   Gribās izlikties baigi gudram, ej uz StarSpace.lv vai arī uzreiz uz NASA saitu un paprasi viņiem kāpēc Zeme ir apaļa…
   Nezini kas ir magnētiskā vētra, garantiju speciālist? Izlasi Astronomijas vārdnīcā – magnētiskā vētra

 2. ivarsjvars says:

  Es tikai gribēju tev ieteikt. Bet paldies par linku Jāni

 3. Iepriekš nevarēja 🙂 progresija – Turpinot tēmu par mežu izciršanu – lai iegūtais materiāls – teiksim brusas pareizi tās kopjot būtu mūžīgas – tās vēlam arī cirst noteiktās mēnes fāzēs…. bet tas tā.

%d bloggers like this: