Milzu bolīds virs Latvijas (Video)

2011. gada 21./22. maija naktī ap plkst. 2.40 virs Latvijas debesīs novērots ļoti spožs bolīds.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Bolīds ir neliels debess ķermenis, kas ielido Zemes atmosfērā un sadeg, radot spožu uzliesmojumu.  Izskatot daudzos aculiecinieku ziņojumus portālos TVNET, Apollo un Kas jauns izdevās aptuveni rekonstruēt parādības norisi.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Vietas, kur aculiecinieki dzirdējuši spēcīgu, skaļu skaņu. Tas ļauj noprast, virs kuras teritorijas notika bolīda eksplozija.

Šī lapa vairs nav pieejama.

 Bolīds redzēts praktiski visā Latvijā, no Ventspils līdz Rēzeknei un no Alojas līdz Daugavpilij. Novērota liela, apaļa uguns bumba, kas pēc redzamā izmēra salīdzināma ar Mēnesi. Tā bijusi tik spilgta, ka izgaismojusi visu apkārtni, uz brīdi kļuvis gaišs kā dienā. Pēkšņais uzliesmojums daudzus cilvēkus sabiedējis, piemēram, autovadītāji strauji bremzējuši.

Dažas vietas no kurām redzēts bolīds

Aculiecinieki to salīdzina ar zibspuldzi vai prožektoru, kas iespīd logā. Vairumā gadījumu redzēta spilgti zaļa gaisma, kaut arī minētas arī citas nokrāsas. Parādības ilgums dažas sekundes, vidēji minētas 3 sekundes. Uguns bumba virzījusies uz austrumiem, šo virzienu norāda dažādās vietās atradušies novērotāji. Daži piemin arī uguns bumbas asti.

Novērotāji Vidzemē dzirdējuši arī skaņu, kas atskanēja pāris desmitus sekunžu (dažādi novērotāji norāda laiku 0,5 – 2 minūtes) pēc bolīda parādīšanās. Dažviet skaņa bijusi ļoti stipra (nereāls dārdiens, milzu blīkšķis, dreb gaiss, norīb logi). Kurzemē skaņa nav dzirdēta. Tā kā 21. maijā bija solīts kārtējais “pasaules gals”, un daudzi aculiecinieki savos komentāros abas lietas  saistīja kopā, ierosinu nosaukt šo bolīdu par “Pasaules gala” bolīdu.

Šādu parādību var izraisīt pat dažus kilogramus vai dažus desmitus kilogramu smags ķermenis. Kad tas ar kosmisko ātrumu (11 līdz 72 km/s) ielido Zemes atmosfērā, tas strauji bremzējas un rada gaisa triecienvilni, kas sakarst. No virsmas iztvaikojušās gāzes un atmosfēras gāzes intensīvi spīd, radot uguns lodi. Visa parādība var ilgt no dažām sekundēm līdz aptuveni minūtei. Skaņa norāda uz to, ka debess ķermenis ielidojis atmosfērā visai zemu, varbūt pat līdz 10 kilometru augstumam.

Aptuvenā bolīda nokrišanas vieta, pēc aculiecinieku liecībām

Lidojuma beigu posmā atmosfēras apakšējos slāņos, kur gaisa blīvums ir lielāks, ķermenis bremzējas ļoti strauji un sadeg ar sprādzienu, reizēm sadaloties gabalos. Atsevišķi gabali var nokrist zemē, bet visbiežāk pilnīgi sadeg. Visā pasaulē tik spožus bolīdus novēro vairākas reizes gadā, taču Latvijā šāda parādība, cik autoram zināms, pēdējos gados nav fiksēta. Vismaz viens aculiecinieks bijis arī Igaunijā.

Informācijas avoti: Terra 2.0, Mērsrags, 1lacis1, LTV Ziņu dienests

Komentēšana ir slēgta.