Lielākais vulkāniskais izvirdums kopš 19.gadsimta

Izvirdums, kas Islandē turpinās kopš augusta, izplūdušās magmas apjoma ziņā kļuvis par lielāko kopš 19.gadsimta.

Lielākā aktivitāte turpinās Holuhraunas lavas laukā, dažus kilometrus uz ziemeļiem no ledāja. Šeit izveidojušies vairāki jauni krāteri, kuriem jau piešķirti nosaukumi. Lava izpletusies 19 kvadrātkilometru platībā, tā sākusi ieplūst vietējā upē, veidojot dambi. Līdz šim izvirduši vairāk nekā 100 miljoni kubikmetru magmas.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Magma nāk no Bardarbungas vulkāna sistēmas. Centrālajā vulkānā turpinās spēcīgas zemestrīces, un izplūdušās magmas dēļ tas ir pazeminājies par 19 metriem – tik lielas deformācijas Islandē reģistrētas pirmo reizi kopš mērījumu sākuma.

mergeimage64  1400×1032

Islandes pēdējo 3 dienu termālais monitorings @ MODIS

Speciālisti bažījas, ka jebkurā brīdī var sākties izvirdums zem ledāja, tas nozīmētu plūdus, iespējamas arī eksplozijas un liela pelnu mākoņa rašanās. Iespējams arī eksplozīvs izvirdums Bardarbungas centrālajā vulkānā, kuru sedz 800 metru biezs ledus slānis.

BxFtdUqCAAAZdPT

Līdz ar lavu izplūst arī indīgas gāzes, un to koncentrācija gaisā Islandes austrumu daļā ir lielākā kopš novērojumu sākuma. Apdzīvotajās vietās gaisa piesārņojums nav dzīvībai bīstams, taču iespējami skābie lieti.

BxCOTFlIEAAMlwB

Aviācijas regulatori gan uzsver, ka kopš tā laika ir veiktas reformas politikā par lidojumiem caur vulkāna pelniem, tādēļ tiek prognozēts, ka jauns izvirdums neradītu tādus traucējumus gaisa satiksmē.

Jon Gustafsson, TVNET, NASA MODIS, phototours.is, sagatravel.is

One Response to Lielākais vulkāniskais izvirdums kopš 19.gadsimta

  1. Luīze says:

    Iespaidīgi izskatās. Labi,ka pie mums tā nav. 🙂
    Sveicieni visiem vasarīgajā rudenī!

%d bloggers like this: