Saules aktivitāte un ziemeļblāzmas

Beidzoties Saules 11 gadu aktivitātes cikla kulminācijas fāzei, tuvākajos gados ziemeļblāzmas uz Zemes iespējams būs arvien retāka parādība, liecina ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes prognozes.

Pēdējā 11 gadu cikla kulminācija, kura iestājās pērn, drīz beigsies (pastāv gan pretēja versija, ka otrais un lielākais Saules cikla maksimums vel tikai ir priekšā, skat. attēlu zemāk), tādēļ plankumu uz Saules kļūs mazāk, tādējādi retāk uz Zemes būs magnētiskās vētras, kuru laikā rodas ziemeļblāzmas. Turklāt, lai kāvi būtu redzami tik tālu uz dienvidiem no polārajiem apgabaliem, kā Latvijā, magnētiskajai vētrai jābūt visai spēcīgai.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2013/03/video.jpg

Zema Saules aktivitāte gan nenozīmē, ka nepastāv spēcīgu uzliesmojumu un magnētisko vētru risks. Daži no spēcīgākajiem uzliesmojumiem uz Saules, tostarp stiprākais zināmais uzliesmojums 1859.gadā, notika, kad Saules vidējā aktivitāte bija zema. Toreiz spēcīgās magnētiskās vētras dēļ no ierindas izgāja elektriskie tīkli un telegrāfs, dažviet elektropārvadi dzirksteļoja, izraisot ugunsgrēkus. Mūsdienās tik spēcīga magnētiskā vētra atstātu milzu postu gan elektrotīkliem, gan sakaru līnijām, tostarp interneta komunikācijām un datortehnikai, tāpat GPS jeb globālās pozicionēšanas sistēmai.

Vēl ap 2008. gadu NASA prognozēja, ka šis Saules 11 gadu aktivitātes cikla maksimums būs spēcīgāks par iepriekšējiem, brīdinot, ka pastāv augsts risks, ka magnētiskās vētras var nest postījumus elektro un sakaru infrastruktūrai.

Prognozi vairākkārt mainot, NASA atzinusi, ka šis ir neparasti vājš maksimums. Citkārt pat 11 gadu cikla minimuma laikā Saule bijusi aktīvāka, nekā šoreiz kulminācijas laikā.

Naktī uz pirmdienu, 24. februāri daudzviet Latvijā varēja vērot ziemeļblāzmu. Tā nebija sevišķi spilgta, tomēr arī pēdējās dienās uz Saules ir notikuši spēcīgi uzliesmojumi (Skat. Uz Saules reģistrēts spēcīgs uzliesmojums), kas dod cerību, ka šogad kāvus vēl būs iespējams redzēt. Pēdējie elektronu mākoņu izvirdumi no Saules nebija vērsti Zemes virzienā.

lsm.lvSpaceweather.comJānis ŠatrovskisSIDC – Solar Influences Data Center

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: