ISON tomēr sola pārsteigumus

20131027_ISON

Pavasarī pasauli pāršalca ziņa, ka mums tuvojas jaunatklāta komēta ISON, kas šā gada nogalē tapšot par spožāko debess ķermeni pie debesīm, un būšot, iespējams, redzama arī dienas laikā. Tāpēc sarosījās daudzi “pasaules gala gaidītāji”, atceroties, šķiet, Nostradama pareģojumus par “otro Sauli”… Diemžēl, jo tuvāk nāk gada nogale, jo vairāk kļūst skaidrs, ka “otro sauli” pie debess juma diez vai redzēsim, vismaz, šis pareģojums neattiecas uz ISON komētu. Taču dažus pārsteigumus komēta tomēr mums varētu sagādāt…

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Komēta ISON savu vārdu ieguvusi par godu attālinātajam novērošanas tīklam International Scientific Optical Network. Komētas pirmatklājēji Vitālijs Ņevskis un Artjoms Novičonoks savus vārdus nedabūja iemūžināt, jo noturēja jaunatklāto debess ķermeni par asteroīdu…

Tūlīt pēc komētas atklāšanas 2012.gadā, pirmie trajektorijas aprēķini ļāva cerēt, ka šī būs Lielā komēta, taču tagad tās ceļš ir detalizēti izpētīts, un nu jau ir skaidri zināms, ka tikai ļoti labvēlīgas apstākļu sakritības rezultātā varēsim šo debess ķermeni naktīs redzēt ar neapbruņotu aci.

Kaut arī ISON pielidos Zemei tuvāk, nekā nesenā viešņa, komēta PanStarrs, tomēr mūs šķirs ļoti liels attālums. Vistuvāk Zemei komēta nonāks 26.decembrī, kad attālums starp mums būs apmēram 64,2 miljoni km, – tas ir  tikpat tālu kā no Zemes līdz Marsam (jeb 167 reizes tālāk, kā līdz Mēnesim). Tā kā mēs nebaidāmies no sadursmes ar Marsu, tad arī no ISON komētas baidīties nebūtu pamata.

Komētas un Zemes orbītas ļoti skaisti un uzskatāmi attēlotas zemāk pievienotajā animācijā:

Tomēr, kā jau pieminējām sākumā, komēta tomēr var sagādāt mums dažus pārsteigumus. Animācijā labi redzams, ka 2014.gada janvārī Zeme šķērsos nu jau aizlidojušās komētas orbītu. Un, kā pieļauj zinātnieki, šai reģionā varētu būt diezgan daudz visādu kosmisko drazu, ko atstājusi aiz sevis ISON.  Tiek prognozēts krāšņs meteorītu lietus janvārī, kā arī zilgans spīdums naksnīgajās debesīs. Te arī pāris video sižetu par šo tēmu:


Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: