Saules plankumi paliek arvien lielāki

Lai gan pēdējā laikā uz Saules netiek reģistrēti spēcīgi uzliesmojumi, šis klusums ir mānīgs. Zemi šobrīd apdraud 2 milzīgas Saules plankumu grupas  AR1730 un AR1731, kuras ir spējīgas radīt ģeoefektīvus spēcīgās  M klases un pat ekstrēmās X klases uzliesmojumus. NASA Saules dinamikas observatorija reģistrējusi šo plankumu strauju palielināšanos pēdējo 48 stundu laikā.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2013/03/video.jpg

Spaceweather.comSkyywatcher88

7 Responses to Saules plankumi paliek arvien lielāki

 1. anete says:

  kas zemei draud pēc x klases uzliesmojuma?

  • Ja tā vienkārši, tad mazi un vidēji X klases uzliesmojumi uz Saules var izsaukt uz Zemes magnētiskās vētras, radīt radio un navigācijas traucējumus, kosmiskā radiācija var apdraudēt lidmašīnu pasažierus un kosmosa kuģu apkalpes, utt. Bet ļoti spēcīgs X klases uzliesmojums var izraisīt elektrības līniju un transformatoru pārslodzi un to sadegšanu, kā arī dažādas elektronikas bojājumus. Ekstra spēcīgi uzliesmojumi gan notiek salīdzinoši reti.

   1973.gadā Kvebekas provincē Kanādas vidienē Saules uzliesmojuma izraisītā magnētiskā vētra bez elektroenerģijas padeves atstāja sešus miljonus cilvēku.

   Visspēcīgākā magnētiskā vētra notika 1859. gada augustā – septembrī. Tā pazīstama kā Keringtona notikums, nosaukta par godu britu astronomam Ričardam Keringtonam, kurš novēroja šo Saules uzliesmojumu. Elektrizētās telegrāfa līnijas aizdedzināja papīrus telegrāfa centrālēs. Ziemeļblāzmas bija redzamas Kubā un Havaju salās.

   Protams realitātē viss nav tik vienkārši, jo Saules uzliesmojums var izsaukt arī koronas masas izvirdumu, uzliesmojums var būt vai nebūt vērsts pret Zemi, nest dažāda veida radioaktīvās daļiņas, utt.

   Te mazs ieskats par Saules uzliesmojumu klasifikāciju – https://citadapasaule.com/2011/08/11/saules-uzliesmojumu-klasifikacija-video-foto-grafiska-informacija/

 2. Luīze says:

  Paldies par izsmeļošo informāciju…man nejauši aktivizējās ”īkšķis uz leju” gribēju atzīmēt pozitīvo vērtējumu – ”īkšķis uz augšu” 🙂

 3. Mulkari says:

  Nu tad gaidām Zemes virzienā vērstu X klases uzliesmojumu un skaidras debesis. Man arī gribās redzēt tādas ziemeļblāzmas kā bija Kerringtona notikuma laikā.

  • Zini ka sliktas vēlmes var arī piepildīties? 🙄

   Tāds Keringtona notikums mūsdienu civilizācijai nozīmētu Apokalipsi un tāds patiešām var atkārtoties, bet cerams ka tas nenotiks manā dzīves laikā.

   Satelīti iziet no ierindas, pazūd sakari un navigācija, magnētiskā vētra izsauc pārslodzi uz elektrības līnijām dēļ kā sadeg transformatori, pasaulē atslēdzas elektrība, iziet no ierindas elektronika, atomelektrostacijās atslēdzas reaktoru dzesēšana – atkārtojas Fukušimas scenārijs globālā mērogā.

   Elektrības atjaunošanai nepieciešami gadi…

   Pilsētās bez elektrības atslēdzās visas komunālās sistēmas ieskaitot ūdens padevi, degviela un pārtika beidzas pēc dažām dienām. Tālāko scenāriju var apskatīties arī fantastiskās filmās…

%d bloggers like this: