Salacā reģistrēts augstākais ūdens līmenis pēdējo gadu laikā (Video)

PAPILDINĀTS↓

Ilgstošā atkušņa dēļ lielākā daļa sniega Latvijā nokususi, turklāt bieži līst, tādēļ ūdens līmenis daudzās upēs strauji cēlies, sācis iet arī ledus, liecina hidroloģiskā informācija.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Salacas lejtecē, hidroloģisko novērojumu stacijā “Lagaste”, Salacgrīvas novadā, 2.janvārī reģistrēts augstākais ūdens līmenis pēdējo gadu laikā, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra operatīvā informācija.

Septiņos rītā ūdens līmenis šeit sasniedza 2,76 metrus virs stacijas nulles atzīmes. Augstākais līmenis pēdējos gados bija 2,55 metri 2011.gada sākumā un 2010.gada pavasarī. Augstāks līmenis nekā patlaban Salacā pie Lagastes bija 1997.gada februāra beigās, kad tas īslaicīgi pārsniedza 2,9 metru atzīmi.

Pēdējā diennaktī ūdens līmenis Salacas lejtecē kāpis par nepilnu metru, straujo ūdens līmeņa paaugstināšanos izraisīja ledus iešana un, iespējams, ledus sastrēguma veidošanās. Savukārt Salacā pie Mazsalacas ūdens līmenis nav augsts, tas ir pat zemāks kā pirms divām nedēļām.

Visai strauja ūdens līmeņa paaugstināšanās, ko izraisījusi sniega kušana un lietus, vērojama vairākās Latvijas upēs, galvenokārt valsts rietumu un centrālajā daļā. Piemēram, arī Lielajā Juglā pie Zaķumuižas ūdens līmenis pēdējā diennaktī kāpis par nepilnu metru, kopš Ziemassvētkiem – par teju diviem metriem. Šeit gaidāma tālāka ūdens līmeņa paaugstināšanās, iespējama zemāko palieņu applūšana.

Kurzemes upēs, kur straujākā ūdens līmeņa celšanās bija 26.-27.decembrī un vēlāk tas daudzviet sāka kristies, patlaban atkal vērojama ūdens līmeņa paaugstināšanās, augsts līmenis ir arī Zemgales upēs, bet lieli pali nav gaidāmi.

Tuvākajās dienās Latvijas lielākajā daļā turpināsies atkusnis, palaikam līs un snigs, ūdens līmenis daudzās upēs vēl paaugstināsies, prognozē sinoptiķi.

9:44 Ogresgala pagastā agrā trešdienas rītā applūda dārziņu teritorija, pastāstīja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Viktorija Šembele.

Trešdienas rītā šīs teritorijas iedzīvotāji pamanīja, ka ap mājām strauji sāk celties ūdens līmenis. Līdz plkst.9.30 glābēji evakuēja divas sievietes no divām mājām, savukārt no vēl vienas mājas iedzīvotāji evakuējās pašu spēkiem. No kāda pagalma ugunsdzēsēji glābēji palīdzēja evakuēt mantas.

Notikuma vietā šobrīd atrodas arī pašvaldības policijas un domes pārstāvji.

Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra datiem no hidroloģiskās stacijas “Lielpeči”, Ogresgalā, ūdens līmenis pagājušajā naktī cēlās par aptuveni pusotru metru, sasniedzot 3,15 metru atzīmi, bet pēdējo stundu laikā ūdens līmenis strauji pazeminājies, atgriežoties pie 1,6 metru atzīmes.

10:43 No Ogres novada Ogresgala pagasta, kur šajā rītā ūdens līmenis Ogres upē sasniedza plūdu atzīmi, pašlaik uz sauszemi evakuēti septiņi iedzīvotāji, aģentūrai LETA pastāstīja Ogres novada pašvaldības policijas priekšnieks un civilās aizsardzības darbu koordinators Uģis Ulmanis.

Neskatoties uz pašreizējo situāciju un applūdušajiem īpašumiem, četri iedzīvotāji no evakuācijas atteikušies. Ar viņiem tiek uzturēts pastāvīgs kontakts, un situācijas pasliktināšanās gadījumā var tikt lemts par piespiedu evakuāciju. Evakuāciju apkārtnē ar divām laivām veic gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), gan pašvaldības policija.

Pirmie signāli par iespējamiem plūdiem Ogres upē tika saņemti jau 29.decembrī. Ogres hidroelektrostacija atvēra papildu aizvarus, lai ūdens līmeni upē normalizētu. Trīs dienas situācija bija normas robežās, tomēr šorīt pēc plkst.7 ūdens līmenis upē strauji cēlās un ap plkst.8 jau bija applūdušas trīs Ogresgala pagasta Dārziņu mājas. Plūdus izraisījis lietus un sniega straujā kušana. Siltā laika dēļ upē, kas ir sekla un līkumaina, iet ledus un veidojas vižņi.

Kā informēja Ulmanis, ūdens līmeņa kopējais kāpums bija 50-60 centimetri virs pieļaujamās normas. Pašreizējie dati liecina, ka ūdens līmenis krities par apmēram 30 centimetriem. Visi apkārtnes iedzīvotāji ir apzināti un bez palīdzības neviens nepaliks. Pašlaik šķiet, ka situācija varētu normalizēties.

Nolūkā novērst plūdus Ogres novada Ogresgala pagasta Dārziņos Ogres upē pirms neilga brīža atvērts dambis, aģentūru LETA informēja VUGD preses pārstāve Viktorija Šembele. Šādu lēmumu glābēji pieņēmuši sadarbībā ar Ogres domi, un tam jau ir redzamas pozitīvas sekas – ūdenslīmenis Ogresgalā sācis lēnām pazemināties. Tomēr pagaidām vēl nevar teikt, ka līdz ar to visas problēmas ir aiz muguras, atzina Šembele.

LTV.lv, Leta, LTV Panorama 

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: