Internetā tagad ir pieejami Nāves jūras rokraksti (Video)

Izraēlas senlietu pārvaldei sadarbojoties ar «Google», šonedēļ publicēti digitalizētie Nāves jūras rokraksti, kuri ir vairāk nekā 2000 gadu veci.

https://citadapasaule.files.wordpress.com/2012/11/arrow-2.png

Ar mājaslapas deadseascrolls.org.il palīdzību mēģināts «nozīmīgākos 20.gadsimta arheoloģiskos atradumus padarīt pieejamus akadēmiķiem un sabiedrībai», teikts senlietu pārvaldes paziņojumā. Vietnē pieejamas augstas izšķirtspējas attēli, kas radīti, izmantojot ASV Nacionālajai aeronautikas un kosmosa pārvaldei radītu tehnoloģiju. Tajā ir arī moderna meklēšanas sistēma.

Nāves jūras rokraksti tika atrasti Kumrānas alās pie Nāves jūras laikā no 1947. līdz 1956.gadam. Pergamenta un papirusa tīstokļos ir rokraksti ebreju, grieķu un aramiešu valodā, kā arī daži no agrākajiem reliģiskajiem tekstiem, tostarp agrākais atrastais desmit baušļu uzskaitījums.

Vecākie raksti datēti ar 3.gadsimtu pirms mūsu ēras, savukārt jaunākie – ar 70.gadu mūsu ērā.

Izraēlas senlietu pārvalde vēl nav beigusi darbu pie aptuveni 900 manuskriptu augšupielādēšanas, kas kopā veido ap 30 000 atsevišķu fragmentu.

Rokraksti atrodas Izraēlas muzejā Jeruzalemē, kur nozīmīgākie manuskripti izstādīti vāji apgaismotās telpās, lai iespējami samazinātu bojājumus. Neizstādītie manuskripti tiek glabāti tumšā noliktavā, kurā ir līdzīgi apstākļi kā Kumrānas alās. Tajās valdošais mitruma līmenis, temperatūra un tumsa ļāva rokrakstiem saglabāties divus gadu tūkstošus.

TVNET

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: