Saule turpina būt «vāja»; zinātniekiem bažas pa tās neprognozējamību (Ilustratīvais materiāls)

Saules vairākus gadus pārsteidz zinātniekus ar iepriekš neredzēti zemu aktivitāti. Šī gada nogalē un nākamgad bija sagaidāms Saules 11 gadu cikla maksimums, taču jaunākie dati rāda, ka prognozes, kas jau iepriekš vairākas reizes koriģētas, atkal ir aplamas un 11 gadu cikla maksimums, iespējams, jau ir sasniegs un Saule atkal kļūst mazaktīva, vēsta portāls spaceweather.com.

Saules aktivitāte iepriekšējos gados un iepriekš prognozētā aktivitāte

Jau vairāk nekā nedēļu uz Zemi vērstajā Saules pusē nav vērā ņemamu plankumu   🙂

Saules plankumu skaits ir galvenais rādītājs, kas atspoguļo zvaigznes aktivitāti.

Saules plankumi šodien – 06.11.12 @ NASA iSWA

Saules aktivitātei ir vairāki cikli, visvairāk izpētītais ir 11 gadu cikls. Iepriekšējā cikla maksimums bija 2000.-2002.gadā, šis cikls turpinājās neierasti ilgi – gandrīz 13 gadu – no 1996.gada sākumam līdz 2008.gada beigām.

Iepriekšējā cikla beigās un pašreizējā cikla sākumā bija aptuveni 800 dienu, kurās uz Saules nebija redzams neviens plankums. Šādu dienu skaits trīsreiz pārsniedza 20.gadsimtā novēroto vidējo rādītāju.

Lai arī plankumi uz Saules var parādīties pēkšņi un Saules aktivitāte var pieaugt strauji.

Zinātnieki gan pieļauj, ka šogad jau esam piedzīvojuši 11 gadu cikla maksimumu, kas pēc Saules aktivitātes līmeņa vairāk atgādinājis iepriekšējo ciklu minimumu.

Saules aktivitāte palielināšanās uz Zemes visuzskatāmāk izpaužas ziemeļblāzmās, kas kļūst košākas un aptver ne tikai Polāros apgabalus, bet kļūst redzamas arī vidējos platuma grādos, tostarp, Latvijā un vēl tālāk uz dienvidiem. Lai arī pēdējos 2 gados nelielas ziemeļblāzmas Latvijā novērotas, 11 gadu cikla maksimuma laikā tām vajadzētu būt gan biežākām, gan spožākām.

Pēdējās Latvijā manītās ziemeļblāzmas – 09.10.12 @ shauttra.blogspot.com

Sagaidāms, ka šis kļūs par vājāko 11 gadu aktivitātes ciklu pēdējo simts gadu laikā, prognozē NASA.

Pirmās prognozes par nākamo – divdesmit piekto – ciklu liecina, ka gaidāma vēl zemāka Saules aktivitāte, iespējams, zemākā aktivitāte pēdējo 300 gadu laiku. Daži zinātnieki pat uzskata, ka tuvāko 15-20 gadu laikā Saules plankumi uz kādu laiku izzudīs pavisam, iepriekš vēstīja aģentūra BNS.

Saules aktivitāte ietekmē arī Zemes klimatu un daži zinātnieki uzskata, ka pašreiz notiekošais var būt iemesls Zemes atdzišanai.

Lasīt šodienas Starspace.lv publikācijā – Atrasta saikne starp aukstajām Eiropas ziemām un Saules aktivitāti

Iepriekš zema Saules aktivitāte bija laika periodā no 1645. līdz 1715.gadam, ko dēvē par Maundera minimumu, un periodā no 1790. līdz 1830.gadam, ko dēvē par Daltona minimumu.

Abos periodos būtiski pazeminājās temperatūra uz Zemes virsmas, Maundera minimuma laikā bija mazā ledus laikmeta aukstākie gadi, savukārt Daltona minimuma laikā Eiropas vidienē temperatūra 20 gados pazeminājās par diviem grādiem.

LTV.lv,  SpaceWeather.comLittle SDO, NASA iSWAWikipediashauttra.blogspot.com

Saules aktivitātei tiešsaistē var sekot līdzi lapā – Saules aktivitātes monitorings

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: