Frankenšteina vētra posta ASV un Kanādu (Video, Foto, Ilustratīvais materiāls)

ASV krastus Ņūdžersijā par Frankenšteina vētru mēdijos nodēvētā viesuļvētra “Sendija” sasniedza pirmdien plkst.20 pēc Austrumkrasta laika. Viesuļvētrā  ASV austrumos un Kanādā gājuši bojā vismaz 13 cilvēki, pārrautas elektroapgādes līnijas, izgāzti koki un daudzviet sākušies spēcīgi plūdi.

Ņujorkas, Ņūdžersijas, Pensilvānijas, Merilendas, Rietumvirdžīnijas un Ziemeļkarolīnas amatpersonas informēja, ka ar vētru saistītos negadījumos dzīvību zaudējuši 12 cilvēki, savukārt Kanādas policija atklāja, ka Toronto gājusi bojā kāda sieviete. Varasiestādes brīdinājušas, ka viesuļvētras radītie draudi cilvēku dzīvībai un īpašumam ir bezprecedenta un devušas rīkojumu evakuēties tūkstošiem cilvēku.

ASV Nacionālais viesuļvētru centrs (NHC) paziņojis, ka vēja ātrums “Sendijas” centrā ir samazinājies un tā vairs nav uzskatāma par viesuļvētru, tomēr brīdinājis, ka brāzmas joprojām sasniedz 120 kilometrus stundā (red.pieb. pēc citiem datiem, tā joprojām ir viesuļvētra – skat. attēlu) . Tropiskā viesuļvētra saskaroties ar aukstā gaisa fronti izraisījusi pamatīgu snigšanu vairākos ASV štatos.

Naktī bez elektrības palikušas miljoniem mājsaimniecību. Ņujorkā applūdusi daļa Manhetenas, pārplūduši metro un ceļu tuneļi. Metropoles transporta pārvalde (MTA) informēja, ka pārplūduši septiņi Ņujorkas metro tuneļi un sešas autobusu garāžas. “Ņujorkas metro sistēma ir 108 gadus veca, bet tā nekad nav piedzīvojusi tik postošu katastrofu, kā tā, ko pieredzējām pagājušajā naktī,” atzina MTA priekšsēdētājs.

“Viesuļvētra “Sendija” izraisījusi haosu visā mūsu transporta sistēm. Tā nogāzusi kokus, pārrāvusi elektrības padevi un appludinājusi tuneļus, dzelzceļa līnijas un autobusu novietnes,” viņš piebilda. Cik ilgu laiku prasīs kārtības atjaunošana transporta sistēmā, MTA priekšsēdētājs konkrēti nespēja pateikt, bet norādīja, ka notiek postījumu novērtēšana un uzsākti sakārtošanas darbi.

108 gadu laikā mūs darbinieki ne reizi nav saskārušies ar tādu izaicinājumu, ar kādu mums jātiek galā tagad. Mēs visi MTA esam apņēmušies atjaunot sistēmu, cik ātri vien spējam, lai palīdzētu atgriezt Ņujorku normālā dzīvē,” viņš piebilda.

Bez elektroapgādes Ņujorkā palikušas vairāk nekā 500 000 mājsaimniecību, tostarp 250 000 Manhetenā. Elektroapgādes kompānijas “Con Edison” viceprezidents žurnālistiem norādīja, ka elektroapgādes atjaunošana pilnā apjomā var aizņemt nedēļu.

Vētras laikā vienā no Manhetenas elektrostacijām nograndis sprādziens, kas arī vainojams pie plašajiem elektroapgādes traucējumiem. “Con Edison” viceprezidents uzskata, ka sprādzienu varētu būt izraisījuši plūdi vai lidojošas atlūzas.

Elektrības trūkuma dēļ vienai no Ņujorkas slimnīcām nācies pārvietot 215 pacientus. Applūšana draudējusi arī celtniecības objektam vietā, kur agrāk atradās 11.septembra teroraktos sagrautie Dvīņu torņi. Vēja brāzmām sasniedzot ātrumu 150 kilometri stundā, sasvēries celtnis uz viena no debesskrāpjiem, un, pastāvot riskam, ka tas varētu nogāzties, policija evakuējusi apkārt esošās ēkas un ielas.

Daudzus cilvēkus, kuri nav paklausījuši evakuēšanās rīkojumam, nācies glābt no ēku augšējiem stāviem, informēja amatpersonas. Tuvojoties vētrai, Ņujorkas varasiestādes deva rīkojumu evakuēties 375 000 cilvēku, tomēr daudzi to ignorējuši.  Kādai citai ēkai viesuļvētra norāvusi fasādi. Ņujorkā dabas stihija prasījusi viena cilvēka dzīvību, bet vēl četri gājuši bojā Ņujorkas pavalstī.

Ņujorkas mērs Maikls Blūmbergs atklāja, ka avārijas dienesti katru pusstundu saņem aptuveni 10 000 zvanus no cilvēkiem, kam nepieciešama palīdzība. Viņš arī aicināja taksometru šoferus pārtraukt darbu, lai netraucētu avārijas dienestu transporta līdzekļiem.

Lai uzraudzītu vētras apdraudētos rajonus, Ņujorkā svētdien un pirmdien tika izvietoti aptuveni 2100 Nacionālās gvardes karavīru. Jau vēstīts, ka gatavojoties vētrai, Ņujorkā tika slēgts metro un gandrīz visi tilti un tuneļi, un metro, skolas un sabiedriskās ēkas ir slēgtas arī šodien.

Orkāns «Sendija» pirmdien nogremdēja slaveno buru kuģi «Bounty» (izmantots filmās “«Dumpis uz «Bounty», «Karību jūras pirāti») ASV Ziemeļkarolīnas štata piekrastē, izraisot vienas apkalpes locekles nāvi un kuģa kapteiņa pazušanu bez vēsts.

NHC brīdina, ka vētras dēļ var applūst pat normālos apstākļos sausie piekrastes reģioni. ASV prezidents Baraks Obama brīdinājis visus Austrumkrasta iedzīvotājus uztvert šo vētru ļoti nopietni un sekot vietējo varasiestāžu norādēm.

Meteorologi prognozē, ka “Sendija” tālāk virzīsies uz Jaunanglijas dienvidiem un ASV Atlantijas krasta vidusdaļas štatiem, no Konektikutas līdz Ņūdžersijai un Delavērai. ASV riska modelēšanas kompānija EQECAT prognozē, ka “Sendijas” ietekmi izjutīs vairāk nekā 60 miljoni amerikāņu jeb piektā daļa ASV iedzīvotāju un vētras nodarītie postījumi varētu sasniegt 20 miljardus dolāru (11 miljardus latu).

LetaWeather Underground, Vesti.runews.com.au, Photo Blog, NASA, TVNET

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: