Pret Zemi vērsts Saules koronārās masas izvirdums 28.09.12 (Video, Informatīvais materiāls)

PAPILDINĀTS↓

29.09.12 NOAA un NASA veikusi notikuma analīzi un prognozes. Arī šis izvirdums (CME) ir bijis O-tipa (skat. zemāk) un lādētās daļiņas no Saules Zemes virzienā pārvietojas ar ātrumu ~1160 km/s (Update on Ongoing Solar Eruption: Latest analysis Upgrades to O-type CME).Tas nozīmē ka “magnētiskais pasākums” uz Zemes arī attiecīgi sāksies ātrāk – šodien vēlu vakarā vai arī naktī uz 30. septembri. Maksimālais magnētisko traucēju līmenis uz zemes var sasniegt Kp7 (stiprs), bet magnētisko vētru stiprumu prognozē kā G2 (vidējs).

Red.pieb. Lai arī “oficiāli” Saules aktivitāte nav pieaugusi un spēcīgi uzliesmojumi nenotiek, tomēr pēdējā laikā Saule regulāri sākusi svaidīties ar spēcīgiem un ātriem koronārās masas izvirdumiem (CME). Dienu pirms tam kad “dzeltenie mēdiji” baidīja ar pasaciņām, ka uz Saules būs milzīgs uzliesmojums, 20.septembrī Saules neredzamajā pusē notika R-tipa (skat. attēlu zemāk) koronārās masas izvirdums, kuru reģistrēja NASA Saules kosmiskie pavadoņi STEREO-A un STEREO-B (R-type CME detected by STEREO-A and STEREO-B). Izvirduma ātrums sasniedza ~2500 km/s. Tāda tipa izvirdumi uz Saules notiek vidēji reizi gadā, bet tā teorētiskais “atbraukšanas” laiks līdz Zemei būtu tikai kādas 16 stundas… 😕

Šonakt, 28.09.12 ap 2:57 pēc Latvijas laika, uz Saules reģistrēts vājš C-klases uzliesmojums, kurš izprovocēja spēcīgu Saules vainaga (koronas) izvirdumu. Izvirdums noticis Saules redzamajā daļā un lādēto daļiņu mākonis Zemi varētu skart 30.septembra dienā.

Lai arī Saules novērošanas kantori nekādu prognozes vel nesniedz, pēc aptuvenā izvirduma stipruma un virziena novērtējuma, naktī uz 1.oktobri Latvijā iespējams ka varēs novērot ziemeļblāzmas. 😉

Bet Saules neredzamajā pusē vakar 27.septembrī noticis spēcīgs Saules uzliesmojums, kura stiprums nav noteikts, bet kuru pavadīja O-tipa (lādēto daļinu ātrums sasniedz 1000-2000 km/s) koronārās masas izvirdums, ziņo NASA Goddard Space Weather Research Center.

Koronārās masas izvirdumu ātrumu klasifikācija pēc notikuma biežuma gadā un ātruma (km/s)

NASA ISWANASA Goddard Space Weather Research CenterSpaceWeather.com, NASA ISWA

Aktuālo informāciju par situāciju uz Saules var atrast sadaļā – Saules monitorings

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: