Zemūdens “nāves lāsteku” veidošanās Antarktikā (Video, Foto)

Hjū Milleram un Dagam Andersonam izdevās nofilmēt neparastu dabas parādību, kuru sauc par ledus stalaktītu, sālsūdens lāsteku vai arī dēvē par «nāves lāsteku». Ledus stalaktītu rašanās novērotas abos Zemeslodes polos, bet video redzamais iemūžināts netālu no Antarktikas Rosa Arhipelāga.

Šī lapa vairs nav pieejama.

Ledus stalaktīti veidojas zem jūras ledus, ļoti aukstam sālsūdenim ieplūstot okeāna ūdens apgabalos. Jūras ūdenim sasalstot un izspiežot visu sāli, apkārt esošajā ūdenī sāls koncentrācija pieaug. Tas pazemina ūdens sasalšanas temperatūru un palielina tā blīvumu. Zemākas sasalšanas temperatūras nozīmē to, ka apkārt esošais ūdens nesasalst, bet pieaugušais blīvums liek tam grimt. Tādējādi, ļoti sāļajam un atdzesētajam ūdenim, grimstot prom no sasalušā saldūdens, veidojas nelieli ledus „tuneļi”.Ļoti atdzesētajam sālsūdenim sasniedzot nesasalušo ūdeni, kas atrodas zem ledus, rodas apstākļi, lai rastos jauns ledus. Ja „sāļie kanāli” ūdenī izplatās vienmērīgi, tad arī ledus stalaktīti izplatās vienmērīgi. Savukārt, ja „sāļie kanāli” ir koncentrēti vienā mazā apgabalā, aukstā ūdens lejupejošās straumes, kas šobrīd jau ir tik sāļas, ka nespēj sasalt pie normālas sasalšanas temperatūras, sāk mijiedarboties ar nesasalušo jūras ūdeni. Aukstais ūdens grimst, akumulējot apkārt esošo ūdeni un veidojot ledus slānīti. Tā rodas „ledus skurstenis”, kurā plūst ļoti aukstais un sāļais ūdens.

Kad „ledus kanāls” kļūst pietiekami biezs, tas sāk augt uz leju, izolējot auksto sālsūdeni no apkārt esošā, siltākā ūdens. Rezultātā „ledus skurstenis” līdz ar straumi aug uz leju. Sasniedzot zemi, tas sāk izplesties, nogalinot savā ceļā visu, kam pieskaras. Viss process kopumā aizņem piecas līdz sešas stundas.

Informācijas avoti: BBC Nature, doug-anderson.com, Kasjauns.lv

2 Responses to Zemūdens “nāves lāsteku” veidošanās Antarktikā (Video, Foto)

  1. sarkanakmens says:

    Interesanti. Ir idejas kāpēc sauc par nāves lastekām?

    • Tā gan laikam ir BBC terminoloģija – “icicle of death”. Kā tekstā rakstīts – visas dzīvās radības (jūras zvaigznes un jūras eži) kuras nokļūst lāstekas ceļā ir lemtas bojāejai…

%d bloggers like this: