Pienācis rudens – krītošo satelītu laiks… (Video)
24/09/2011
Sestdienas rītā pēc Latvijas laika nokritis ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) pavadonis “Upper Atmosphere Research Satellite” (UARS). Pagaidām vēl nav droši zināms, vai atlūzas nokritušas uz sauszemes vai okeānā, pavēstīja NASA.
Šī lapa vairs nav pieejama.
Ja tās sasniegušas sauszemi, tad Kanāda ir visticamākā vieta. Sākotnēji tika ziņots, ka atlūzas varētu būt nokritušas Kvebekas provincē, bet vēlāk tika saņemtas ziņas par atlūzu krišanu virs Albertas.
Jau plkst.7.33 sociālajā tīklā “Twitter” NASA pārstāvis paziņoja, ka satelīts, iespējams, ir nokritis, un apvaicājās, vai ar visiem viss ir kārtībā. Tomēr oficiāls apstiprinājums satelīta nokrišanai tika sagaidīts tikai īsi pirms plkst.9. Joprojām notiek darbs pie precīza laika un vietas noskaidrošanas.
Vairāki aculiecinieki pavēstīja, ka virs Kanādas redzēta uguņošanai līdzīgas gaismas un trīs spoži meteori, bet šīs ziņas nav apstiprinātas.
Tas varēja izskatīties aptuveni tā…
Šī lapa vairs nav pieejama.
…vai arī tā. 😀
Šī lapa vairs nav pieejama.
UARS ap Zemi riņķoja 20 gadu un bija paredzēts Zemes augšējo atmosfēras slāņu izpētei. Tas tika palaists 1991.gada septembrī, satelīta darbība tika pārtraukta 2005. gadā. Šā gada 7. septembrī NASA paziņoja, ka gaidāma nekontrolēta UARS nokrišana uz Zemes, radot minimālu apdraudējumu sabiedrībai.
Lielākais kosmiskais vraks, kas nogāzies uz Zemes, ir 1979. gadā nekontrolēto kritienu piedzīvojusī kosmosa stacija “Skylab”, kas bija aptuveni 15 reizes smagāka nekā UARS.
Arī tuvāko mēnešu laikā Zemi gaida īsts «kosmisko atkritumu lietus», ziņo ārvalstu mediji.
Bez ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) satelīta uz Zemes nokritīs arī vācu kosmiskās aparatūras atlūzas. Gaidāms, ka Vācijas orbitālais teleskops «Rosat» uz zemes nokritīs oktobra beigās, tomēr nedz precīzs nokrišanas laiks, nedz tā piezemēšanās vieta nav zināma.
Krievijas zinātnieki uzskata, ka teleskopa atlūzas uz Zemes gaidāmas novembra sākumā, tas varētu nokrist rajonā no Berlīnes un Samāras ziemeļos līdz Ugunszemei dienvidos. Turklāt teleskopa atlūzas varētu būt ievērojami lielākas par NASA satelīta atlūzām. To kopējā masa būs 1,6 tonnas.
Informācijas avoti: Diena, Apollo, Bajalealgonet, OnlineGamblingPortal, bjyez